| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?

Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?

Wjeżdżając samochodem na parking, odbierając kwit od parkingowego zawieramy umowę. Pytanie tylko jaką? Od odpowiedzi może zależeć, czy w przypadku kradzieży samochodu otrzymamy odszkodowanie od prowadzącego parking.

Jak zatem można domyślić się z powyższego, w interesie każdego kierowcy jest zawieranie umowy przechowania, niż umowy najmu. Pytanie tylko, co zrobić, by jednak taką umowę zawrzeć? Kiedy umowa, zawarta w sposób dorozumiany, jest umową przechowania, a kiedy umową najmu?

Najprostszy sposób to ustalić z prowadzącym parking, iż strony związane będą umową przechowania. W tej mierze najlepiej również taką okoliczność potwierdzić na piśmie. Takie rozwiązanie trudno jednak byłoby uznać za praktyczne.

Zobacz: Czy szatnia odpowiada za pozostawione rzeczy?

W takiej sytuacji pozostaje nam określenie warunków oraz okoliczności faktycznych, które w przypadku sprawy sądowej będą pozwalały sądowi uznać, że doszło do zawarcia umowy przechowania, nie umowy najmu.

Co do zasady kwestia sprowadza się do rozróżnienia między parkingiem strzeżony, a niestrzeżonym. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z umową przechowania, w tym drugim będzie to już raczej umowa najmu.

W celu rozróżnienia sytuacji, sądy zwracają uwagę na określone elementy. Przede wszystkim istotne jest to, czy sam parking jest oznaczony jako strzeżony, czy też umieszczenie na jego terenie urządzeń, które pozwalają sądzić, że samochód jest cały czas strzeżony (brama ze szlabanem, zabezpieczenia elektroniczne, budka ze strażnikiem). O tym, że parking jest strzeżony może być legitymowanie osób wyjeżdżających z parkingu, czy też chcących wejść na parking. Oprócz tego o tym, że sam parking jest strzeżony może świadczyć regulamin parkingu.

Sam znak drogowy, oznaczający parking, nie oznacza, że będziemy mieli do czynienia z parkingiem strzeżonym. Z drugiej strony pomocne w ustaleniu, czy prowadzący parking prowadzi działalność w formie parkingu strzeżonego, czy niestrzeżonego.

Zobacz: Prawo na drodze

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK