| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jaka sankcja za kradzież i przywłaszczenie rzeczy

Jaka sankcja za kradzież i przywłaszczenie rzeczy

Kradzież lub przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej jest zawsze czynem zabronionym pod groźbą kary. Przestępstwo kradzieży cudzej rzeczy ruchomej penalizowane jest w art. 278 § 1 kodeksu karnego i zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast przestępstwo przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Kradzież cudzego przedmiotu polega na zaborze (zabraniu) cudzej rzeczy, gdy sprawca działa z zamiarem trwałego pozbawienia właściciela władztwa nad tą rzeczą. Czyn ten kończy się w chwili objęcia władztwa nad daną rzeczą. Dla odpowiedzialności sprawcy obojętne jest to co dalej sprawca zrobił ze skradzionym przedmiotem (np. czy wykorzystał go jak planował).

Jeśli złodziej kradnie książkę ze sklepu za 100 zł w celu dania jej koledze w prezencie urodzinowym to zachowanie mogące być ukarane zaczyna się w momencie próby schowania tego towaru (np. chowanie go do plecaka), czyli usiłowania kradzieży, a kończy z chwilą opuszczenia linii kas sklepu. Bez znaczenie pozostaje zatem to co potem stanie się z przedmiotem kradzieży (czy złodziej ją faktycznie da komuś w prezencie, sprzeda czy nawet zgubi).

Na czym polega przywłaszczenie rzeczy

Ustawodawca jako oddzielny czyn zabroniony wyróżnił przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej. Różnica między kradzieżą, a wykroczeniem polega na tym, iż w przypadku czynu polegającego na przywłaszczeniu rzeczy sprawca już jest w jej legalnym posiadaniu tj. nie wykonuje czynności zaboru rzeczy od kogoś, a jedynie bezprawnie decyduje się daną rzecz zatrzymać (nie oddawać jej).

Jeżeli kolega pożyczy drugiemu film DVD, a ten po obejrzeniu go postanowi nie zwrócić tej płyty dopuszcza się przywłaszczenia płyty. W tym przypadku przywłaszczenie polega na tym, iż sprawca legalnie wszedł w posiadanie rzeczy legalnie (nie musiał jej w żaden sposób zdobywać), ale postanowił umyślnie nie zwrócić jej właścicielowi.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Jakie zachowanie jest karalne

W odniesieniu do kradzieży i przywłaszczenia ustawodawca zdecydował, iż karalna będzie każda forma wykonywania tego czynu tj. zarówno usiłowanie popełnienia czynu, podżeganie do jego popełnienia jak i pomocnictwo innej osobie w jego dokonaniu.

Kwestia rodzaju odpowiedzialności sprawcy zależy od wartości przedmiotu kradzieży lub przywłaszczenia. Jeśli wartość ta nie przekracza 250 zł, wówczas jest to wykroczenie za popełnienie, którego grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jeśli wartość ta jest wyższa, to sprawca odpowiada za przestępstwo kradzieży cudzej rzeczy określone w art. 278 § Kodeksu karnego (zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności) lub przestępstwo przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej określone w art. art. 284 § 1 Kodeksu karnego (zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech). 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Czy pokrzywdzony może liczyć na naprawienie szkody

W odniesieniu do kwestii naprawienia wyrządzonej przez sprawcę szkody należy wskazać, iż pokrzywdzony wobec, którego obwiniony dobrowolnie nie naprawił szkody, może w postępowaniu sądowym domagać się, aby sąd nakazał obwinionemu zwrot rzeczy skradzionej (przywłaszczonej) lub zapłatę jej równowartości.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Podstawa prawna:

Kodeks karny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »