REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka sankcja za kradzież i przywłaszczenie rzeczy

Czym różni się kradzież od przywłaszczenia rzeczy?
Czym różni się kradzież od przywłaszczenia rzeczy?

REKLAMA

REKLAMA

Kradzież lub przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej jest zawsze czynem zabronionym pod groźbą kary. Przestępstwo kradzieży cudzej rzeczy ruchomej penalizowane jest w art. 278 § 1 kodeksu karnego i zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast przestępstwo przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Kradzież cudzego przedmiotu polega na zaborze (zabraniu) cudzej rzeczy, gdy sprawca działa z zamiarem trwałego pozbawienia właściciela władztwa nad tą rzeczą. Czyn ten kończy się w chwili objęcia władztwa nad daną rzeczą. Dla odpowiedzialności sprawcy obojętne jest to co dalej sprawca zrobił ze skradzionym przedmiotem (np. czy wykorzystał go jak planował).

REKLAMA

Jeśli złodziej kradnie książkę ze sklepu za 100 zł w celu dania jej koledze w prezencie urodzinowym to zachowanie mogące być ukarane zaczyna się w momencie próby schowania tego towaru (np. chowanie go do plecaka), czyli usiłowania kradzieży, a kończy z chwilą opuszczenia linii kas sklepu. Bez znaczenie pozostaje zatem to co potem stanie się z przedmiotem kradzieży (czy złodziej ją faktycznie da komuś w prezencie, sprzeda czy nawet zgubi).

Na czym polega przywłaszczenie rzeczy

REKLAMA

Ustawodawca jako oddzielny czyn zabroniony wyróżnił przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej. Różnica między kradzieżą, a wykroczeniem polega na tym, iż w przypadku czynu polegającego na przywłaszczeniu rzeczy sprawca już jest w jej legalnym posiadaniu tj. nie wykonuje czynności zaboru rzeczy od kogoś, a jedynie bezprawnie decyduje się daną rzecz zatrzymać (nie oddawać jej).

Jeżeli kolega pożyczy drugiemu film DVD, a ten po obejrzeniu go postanowi nie zwrócić tej płyty dopuszcza się przywłaszczenia płyty. W tym przypadku przywłaszczenie polega na tym, iż sprawca legalnie wszedł w posiadanie rzeczy legalnie (nie musiał jej w żaden sposób zdobywać), ale postanowił umyślnie nie zwrócić jej właścicielowi.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie zachowanie jest karalne

W odniesieniu do kradzieży i przywłaszczenia ustawodawca zdecydował, iż karalna będzie każda forma wykonywania tego czynu tj. zarówno usiłowanie popełnienia czynu, podżeganie do jego popełnienia jak i pomocnictwo innej osobie w jego dokonaniu.

Kwestia rodzaju odpowiedzialności sprawcy zależy od wartości przedmiotu kradzieży lub przywłaszczenia. Jeśli wartość ta nie przekracza 250 zł, wówczas jest to wykroczenie za popełnienie, którego grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jeśli wartość ta jest wyższa, to sprawca odpowiada za przestępstwo kradzieży cudzej rzeczy określone w art. 278 § Kodeksu karnego (zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności) lub przestępstwo przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej określone w art. art. 284 § 1 Kodeksu karnego (zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech). 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Czy pokrzywdzony może liczyć na naprawienie szkody

W odniesieniu do kwestii naprawienia wyrządzonej przez sprawcę szkody należy wskazać, iż pokrzywdzony wobec, którego obwiniony dobrowolnie nie naprawił szkody, może w postępowaniu sądowym domagać się, aby sąd nakazał obwinionemu zwrot rzeczy skradzionej (przywłaszczonej) lub zapłatę jej równowartości.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Podstawa prawna:

Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA