REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa przechowania w codziennych sytuacjach

Anna Woźnica
Kiedy zawieramy umowę przechowania? Co z tego wynika?
Kiedy zawieramy umowę przechowania? Co z tego wynika?

REKLAMA

REKLAMA

Wchodząc do fryzjera powiesiłam kurtkę na wieszaku przy drzwiach. Wychodząc po godzinie chciałam zabrać moją kurtkę, ale jedna z klientek stwierdziła, że to jej własność. Wywiązała się sprzeczka, a fryzjer odmówił pomocy w rozwiązaniu sytuacji, twierdząc, że nie ma z tym nic wspólnego. Czy rzeczywiście nie ponosi on żadnej odpowiedzialności?

Istota umowy przechowania

W umowie przechowania jedna ze stron – przechowawca - zobowiązuje się do przechowania w stanie nie pogorszonym rzeczy ruchomej drugiej strony – składającego.
Obowiązkiem przechowawcy jest przechowywać oddaną mu rzecz w taki sposób, do jakiego się zobowiązał, a w braku umowy, w taki sposób, jaki wynika z właściwości przechowywanej rzeczy i z okoliczności.

REKLAMA

Zobacz serwis: Umowy

Czas trwania umowy

Składający może w każdej chwili zażądać zwrotu rzeczy oddanej na przechowanie, bez względu na to, czy umowa została zawarta na czas określony, czy nieokreślony. Przechowawca może żądać odebrania rzeczy przed upływem terminu określonego w umowie tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy grozi to jego interesom lub przechowywanej rzeczy, jeżeli umowę zawarto na czas określony. Jeżeli umowa przechowania została zawarta na czas nieokreślony, a także gdy przechowanie następuje nieodpłatnie, przechowawca może żądać odebrania rzeczy w każdej chwili, z tym tylko zastrzeżeniem, że zwrot nie może nastąpić w chwili nieodpowiedniej dla składającego.

Zobacz: Co trzeba wiedzieć o umowie przechowania

Przechowanie dorozumiane

REKLAMA

Co ważne, umowa przechowania nie wymaga formy szczególnej, może zostać zawarta ustnie, albo nawet w sposób dorozumiany. I tak np. poprzez wręczenie kurtki szatniarzowi dochodzi do zawarcia umowy przechowania. Ma to szczególne znaczenia w przypadku usługodawców, takich jak lekarze, adwokaci, fryzjerzy, restauratorzy, w przypadku których zobowiązanie do przechowania rzeczy klienta jest efektem ubocznym świadczenia usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fryzjer umieszczając wieszak przy drzwiach i klient, który zostawia na nim okrycie wierzchnie, przystają tym samym na umowę przechowania. Na jej mocy prowadzący zakład fryzjerski zobowiązuje się do przechowania kurtki w stanie nie pogorszonym. Jest to umowa dorozumiana, na której ważność nie ma wpływu jej odpłatność czy nieodpłatność.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa przechowania

Odpowiedzialność przechowawcy

Odpowiedzialność przechowawcy rozciąga się na sytuacje, gdy bez zgody składającego i bez koniecznej potrzeby, używa rzeczy lub gdy zmienia miejsce i sposób przechowywania, oraz oczywiście w wypadku gdy rzecz uległa uszkodzeniu bądź została utracona.

Dlatego też jakiekolwiek oświadczenia czy kartki informujące o braku odpowiedzialności przechowawcy za rzeczy oddane w przechowanie są bezskuteczne. Fryzjer nie więc racji twierdząc, iż nie ponosi odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Zwrot rzeczy powinien

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA