| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Udzielenie pełnomocnictwa w niektórych sytuacjach wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowi wykroczenie skarbowe. Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.

Udzielenie pełnomocnictwa może wiązać się z powstaniem obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowić będzie wykroczenie skarbowe, które na podstawie Kodeksu karnego skarbowego może być karane nawet do wysokości dwudziestokrotności pensji minimalnej.

Kiedy opłata skarbowa

Nie każde udzielenie pełnomocnictwa będzie wymagało uiszczenia na rzecz Skarbu Państwa opłaty skarbowej. Zgodnie z art. 1 ustawy o opłacie skarbowej obowiązek taki istnieje w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Zobacz również serwis: W sądzie

Sam obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, czy też sądzie. Innymi słowy opłatę skarbową trzeba opłacić w sytuacji, gdy wyślemy naszego pełnomocnika do sądu lub organu w celu przedstawienia umocowania.

Opłata skarbowa powinna być wpłacona z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty. Można ją opłacić albo bezgotówkowo (w formie przelewu na konto właściwego organu)

Dowód uiszczenia opłaty sądowej może być jednym z załączników do pozwu, który w naszym imieniu wnosi pełnomocnik.

Wysokość opłaty

Wysokość opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa jest określona w załączniku do w/wym. ustawy. Zgodnie opłatę uiszcza się w wysokości 17 zł.

Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Rodzina zwolniona od opłaty

Od obowiązku wnoszenia opłaty skarbowe można być zwolnionym w przypadku, gdy pełnomocnikiem strony jest rodzina, zstępni, wstępni lub rodzeństwo.

Zobacz również: Opłata skarbowa - stawki, zasady uiszczania

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »