| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Prowizja del credere (cz. 2)

Prowizja del credere (cz. 2)

Odpowiedzialność del credere może być modyfikowana treścią umowy. Granice takiej modyfikacji wyznaczają jednak ustawowe ramy. Jak kształtuje się odpowiedzialność del credere agenta?

Odpowiedzialność del credere

Przepis art. 7617 Kodeksu cywilnego określa specyficzną zasadę odpowiedzialności, która jest związana z wykonywaniem obowiązków agenta na podstawie umowy agencyjnej. W wymiarze konstrukcyjnym odpowiedzialność ta podobna jest do zobowiązania o świadczenie przez osobę trzecią. W ramach klauzuli del credere agent będzie bowiem odpowiadał za wykonanie przez osoby trzecie zobowiązań zaciągniętych wobec zleceniodawcy.

Reguły tej odpowiedzialności powinny być wyraźnie określone w treści umowy. Oznacza to, że stronom pozostawiona została pewna doza swobody. Niemniej jednak modyfikacje nie mogą wykraczać poza ustawowe ramy.

Nie ulega wątpliwości, że zakres modyfikacji nie może powodować likwidacji odpłatnego charakteru takiej odpowiedzialności. Innymi słowy strony nie mogą postanowić, iż agent weźmie na siebie odpowiedzialność za osoby trzecie nieodpłatnie. Brak postanowienia dotyczącego wynagrodzenia agenta będzie powodował nieważność całej klauzuli.

Co do samej wysokości wynagrodzenia, a także sposobu jej ustalenia kwestia została pozostawiona do uznania stron.

Zobacz serwis: Wzory umów

Modyfikacja ram odpowiedzialności

Strony mogą umówić się, że agent będzie odpowiadał do wysokości 50 tys. zł.

Modyfikacji mogą ulec także sytuacje aktywujące odpowiedzialność agenta. Zgodnie z treścią art. 7617 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej agent odpowiada za spełnienie świadczenia przez klienta. Ramy umowne mogą doprecyzować czy chodzi tutaj tylko o świadczenia pieniężne, tylko o świadczenia niepieniężne albo też obydwa rodzaje świadczeń.

Granice modyfikacje

Sama modyfikacja umowna ram odpowiedzialności nie może wykroczyć jednak poza pewne granice. Co do zasady rozszerzenie ram odpowiedzialności nie może powodować, że agent będzie odpowiadał za klientów, z którymi umów nie zawierał lub też przy zawieraniu z którymi umów nie pośredniczył.

Odpowiedzialność del credere dotyczy tylko umów, które agent zawierał w imieniu zleceniodawcy lub też pośredniczył przy ich zawieraniu.

Warto również pamiętać o art. 7617 § 2, który wskazuje, iż odpowiedzialność agenta może dotyczyć tylko oznaczonej umowy lub umów z oznaczonym klientem.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK