| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 2)

Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 2)

Żądanie odsetek dotyczy co do zasady świadczeń pieniężnych. Aby żądanie było słuszne musi mieć swoją podstawę w umowie lub też w ustawie.

Art. 359 § 1 kodeksu cywilnego przewiduje, iż odsetki od świadczeń pieniężnych należą się tylko w sytuacji, gdy wynika to z czynności prawnej, ustawy, orzeczenia sądowego lub decyzji innego właściwego organu.

Zgodnie z powyższym dla żądania odsetek niezbędne jest istnienie wyraźnej podstawy prawnej. Taką podstawą nie może być na pewno sam zwyczaj.

W pierwszej części przedstawione zostało zagadnienie odsetek wynikających z czynności prawnej. Najczęściej będzie tutaj chodzić o odsetki wynikające z zapisów umowy. Mogą one być zarówno formą wynagrodzenia (w umowie pożyczki), jak i swoistym odszkodowaniem za zwłokę w spełnieniu zobowiązania.

Zobacz: Jaką umowę wybrać?

Ustawowa podstawa odsetek

Drugą istotną podstawą żądania odsetek może być ustawa. Podstawowe znaczenie będzie miał tutaj art. 481 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności.

Przywołany powyżej przepis ma istotne znaczenie z uwagi, iż stosuje się on ogólnie do wszelkiego rodzaju zobowiązań, w których dłużnik spóźnia się z zapłatą. W takiej sytuacji, jeżeli strony wcześniej nie uzgodniły wysokości takich odsetek, należą się odsetki ustawowe (art. 481 § 2 kodeksu cywilnego).

Ustawową podstawę do żądania odsetek stanowią także inne przepisy. Przykładowo taką podstawę stanowi art. 7 ustawy o terminach zapłaty w transakcja handlowych, która reguluje kwestie zapłaty wynikające z transakcji między przedsiębiorcami. Zgodnie z treścią tego przepisu jeżeli dłużnik, w terminie określonym w umowie albo wezwaniu nie dokona zapłaty na rzecz wierzyciela, który spełnił określone w umowie świadczenie niepieniężne, wierzycielowi przysługują, bez odrębnego wezwania, odsetki w wysokości odsetek za zwłokę, określanych na podstawie art. 56 Ordynacji podatkowej.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Wśród innych podstaw do żądania odsetek można wymienić również odsetki od pieniędzy dającego zlecenie, które bez potrzeby zatrzymał zleceniobiorca (art. 741 Kodeksu cywilnego); odsetki od sumy stanowiącej wydatki zleceniobiorcy (art. 742 kodeksu cywilnego); odsetki od sumy wydatków jakie poniósł prowadzący cudze sprawy bez zlecenia (art. 753 § 2 kodeksu cywilnego); odsetki za wydatki poniesione przez przechowującego daną rzecz (art. 842 kodeksu cywilnego).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »