REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinna wyglądać umowa kupna – sprzedaży auta

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak powinna wyglądać umowa kupna – sprzedaży auta./ fot. Shutterstock
Jak powinna wyglądać umowa kupna – sprzedaży auta./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż samochodu dokonywana przez osobę fizyczną, musi zostać odpowiednio udokumentowana, najlepiej w formie umowy kupna – sprzedaży. Przepisy Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) nie określają konkretnej formy tej umowy jednak przyjmuje się, że powinna być sporządzona w formie pisemnej.

Umowa kupna-sprzedaży powinna być sporządzona, w co najmniej dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Przepisy k.c. nie wymagają formy pisemnej, co oznacza, że może być zawarta również w formie ustnej. Warto jednak zachować formę pisemną, ponieważ bywa to pomocne np. przy przerejestrowaniu samochodu na nowego właściciela.

REKLAMA

Umowa nie musi zostać wydrukowana – może zostać sporządzona odręcznie nawet na kawałku papieru. Wymóg jednobrzmiących egzemplarzy nie odnosi się do strony wizualnej umowy, chodzi tu o to by treść zawarta w obu egzemplarzach była taka sama. Każdy z egzemplarzy musi zawierać podpisy obu stron lub ich upoważnionych przedstawicieli.

Elementy umowy

W umowie sprzedawca przenosi własność samochodu na kupującego i zobowiązuje się także do jego wydania. Kupujący zaś zobowiązuje się do odebrania auta i zapłaty uzgodnionej ceny.

Sporządzenie umowy należy zacząć od określenia stron, czyli kupującego i sprzedającego (może być ich kilku). Stroną umowy może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. W umowie należy podać następujące dane:

  • data sprzedaży auta;
  • w przypadku osób fizycznych – imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego,  PESEL;
  • w przypadku osoby prawnej – nazwa, adres siedziby, REGON;
  • przedmiot umowy czyli opis pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer VIN (nadwozia), kolor, aktualny przebieg, numer rejestracyjny, pojemność silnika itp.
  • cenę pojazduokreślona liczbowo i słownie;
  • podpisy stron.

REKLAMA

Wskazując przedmiot umowy warto go opisać jak najdokładniej. W przypadku gdy auto posiada jakiś widoczny defekt, np. wgniecenie w bocznych drzwiach, warto o tym wspomnieć w opisie. Wskazane także jest zaznaczenie co jest sprzedawane wraz z samochodem np. dodatkowy komplet opon, kluczyków czy wyposażenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie podanie ceny pojazdu w umowie sprawia, że jest ona bezskuteczna. Samo jej podanie jest jednak niewystarczające – należy zaznaczyć także w jaki sposób zostanie dokonana zapłata (np. do rąk sprzedawcy, czy na wskazany rachunek bankowy).

Kluczowym elementem są także podpisy wszystkich stron na obu egzemplarzach umowy. Umowa może być także zawarta za pośrednictwem upoważnionego pełnomocnika – w takim wypadku podpis jest składany przez pełnomocnika.

Zadatek lub zaliczka

W umowie może znaleźć się także zapis o zadatku lub zaliczce, którą kupujący ma wnieść na poczet sprzedawcy. Nie należy mylić ze sobą tych dwóch pojęć ponieważ niosą ze sobą inne skutki prawne.

Zaliczka stanowi część ceny, która jest opłacana jeszcze przed wykonaniem umowy. Jeżeli umowa dojdzie do skutku to zaliczka jest zaliczana na poczet wynagrodzenia sprzedawcy. Jeżeli umowa nie dojdzie do skutku (nie ważne z jakiego powodu), zaliczka podlega zwrotowi, w takiej kwocie w jakiej została opłacona.

Zobacz też: Roszczenia z umowy o świadczenie usług

REKLAMA

Zadatek natomiast to pewna forma zabezpieczenia wykonania umowy. W przypadku gdy kupujący wnosi zadatek ma prawo oczekiwać, że umowa zostanie wykonana – jeżeli tak się stanie to zadatek będzie zaliczony na poczet wynagrodzenia sprzedawcy. Jeżeli natomiast do wykonania umowy niedojdzie bo np. sprzedawca sprzedał pojazd komuś innemu, kupujący, który wniósł zadatek może ubiegać się o zwrot zadatku w podwójnej wysokości.

Lepszym zabezpieczeniem jest więc zadatek, ponieważ sprzedawcy nie opłaca się nie wykonywać umowy, a kupujący chce wykonać umowę ponieważ inaczej straci zadatek. Należy jednak pamiętać o tym by wyraźnie zaznaczyć w umowie, że suma przekazywana przy zawarciu tej umowy stanowi zadatek.

Wpis o zapoznaniu się ze stanem pojazdu

W umowach kupna-sprzedaży samochodu często znajduje się wpis o zapoznaniu się ze stanem pojazdu. Brzmi on mniej więcej tak: sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego, a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego pojazdu.

Wpis ten nie wyłącza odpowiedzialności sprzedającego za wady specjalnie ukryte. Jeżeli nie wyłączono w umowie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, kupujący może od razu albo odstąpić od umowy albo żądać obniżenia ceny.

Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za II kwartał 2024 r.

Jest już znany wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za II kwartał 2024 roku. Stosowne obwieszenie w tej sprawie właśnie zostało opublikowane w Monitorze Polskim. Wskaźnik wynosi 105,85%.

REKLAMA