| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w internecie > Czy po rozpakowaniu towaru można odstąpić od umowy

Czy po rozpakowaniu towaru można odstąpić od umowy

Kupiłem towar przez Internet. Po kilku dniach od otrzymanie produktu zdecydowałem się jednak odstąpić od umowy. Sprzedawca odstąpienia nie uznał z racji tego, iż towar był rozpakowany. Co zrobić?

Zachowanie sprzedawcy jest nieprawidłowego. Przy odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (przez Internet) strony zwracają sobie świadczenia w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w ramach zwykłego zarządu.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie można odstąpić od umowy jeżeli zakupiony produkt został już rozpakowany. Byłoby to sprzeczne z tzw. prawem do namysłu, które przysługuje każdemu konsumentowi, który robi zakupy przez Internet.

Prawo do namysłu

Prawo do namysłu oznacza to, że w terminie 10 dni od dnia otrzymania towaru konsumenci mogą odstąpić od umowy bez konieczności wskazywania powodów takiej decyzji. Odstąpienie nie jest więc uzależnione od istnienia wady, braku właściwości, jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży w świecie realnym.

Zobacz również: Odstąpienie od umowy

Jego celem jest zagwarantowanie konsumentowi, zawierającemu umowy na odległość, pewnego marginesu bezpieczeństwa w wyborze produktów. Kupując przez Internet nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy towar nam odpowiada, jako że nie mamy z nim fizycznego kontaktu. Z tego też względu ustawodawca daje nam 10 dni od dnia otrzymania towaru na podjęcie ostatecznej decyzji.

W tym terminie możemy zatem podjąć swobodną decyzję. Z tego też względu fakt rozpakowania towaru nie może mieć żadnego wpływu na ważność odstąpienia. Bez zdjęcia opakowania konsument nie będzie w stanie zapoznać się z kupionym towarem oraz podjąć decyzji.

Odstąpienie od umowy

Odstąpienia od umowy, jakie wiąże się ze skorzystaniem z prawa do namysłu, należy koniecznie dokonać na piśmie, zawiadamiając o tym sprzedawcę. Termin na złożenie takiego oświadczenia to 10 dni od otrzymania towaru.

Zobacz również serwis: Konsument w sieci

W takim przypadku nie obowiązują podstawowe zasady związane z terminem złożenia oświadczenia (określone w art. 61 Kodeksu cywilnego). Do zachowania terminu wystarczy, że oświadczenie zostanie wysłane pocztą w terminie.

Sprzedawca nie może powoływać się fakt otrzymania oświadczenia o odstąpieniu po terminie 10 dni. Do jego zachowania liczy się dzień wysłania oświadczenia, a nie dzień otrzymania go przez sprzedawcę.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »