| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w internecie > Wykonanie umowy zawartej przez internet

Wykonanie umowy zawartej przez internet

Zakupiłem w e-sklepie laptopa. Od momentu złożenia przez mnie zamówienia minęło 3 tygodnie, a ja nadal nie otrzymałem towaru. Czy mogę zrezygnować z tej umowy?

Termin wykonania umowy może być określony w samej umowie. Jeżeli strony tego nie ustaliły, to przyjmuje się, że przedsiębiorca powinien wykonać taką umowę najpóźniej w terminie 30 dni po złożeniu przez konsumenta oświadczenia woli o zawarciu umowy.

Istotne są okoliczności, które wpłynęły na ewentualne opóźnienie. Jeżeli opóźnienie w wykonaniu umowy jest spowodowane tym, iż przedmiot świadczenia nie jest dostępny (np. nie ma go w magazynie), to powinien niezwłocznie, najpóźniej jednak w terminie 30 dni od zawarcia umowy, poinformować o tym konsumenta i zwrócić całą otrzymaną od niego sumę pieniężną.

Natomiast w przypadku gdy sprzedawca nie jest w stanie wykonać umowy z powodu nawet przejściowej niemożności spełnienia świadczenia o właściwościach zamówionych przez konsumenta, przedsiębiorca może, jeśli zawarto zastrzeżenie w umowie, zwolnić się z zobowiązania przez spełnienie świadczenia zastępczego. Musi ono odpowiadać tej samej jakości i przeznaczeniu oraz mieć tę samą cenę lub wynagrodzenie. Konsument powinie być również poinformowany na piśmie o prawie nieprzyjęcia tego świadczenia i odstąpienia od umowy ze zwrotem rzeczy na koszt przedsiębiorcy.

Zobacz: Umowa na odległość

Podstawa prawna:

art. 12 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK