| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Wyjawienie majątku przez dłużnika

Wyjawienie majątku przez dłużnika

Wierzyciel może zażądać wezwania dłużnika do wyjawienia majątku przed sądem. Za niewykonanie tego obowiązku może grozić nawet areszt.

Rozwiązanie to podyktowane jest tym, by zbytnio nie nękać dłużnika postępowaniami sądowymi, jak również słusznym przeważnie przypuszczeniem, że w ciągu roku stan posiadania dłużnika nie uległ poprawie. Złożenie zatem wniosku przed upływem roku od poprzedniego wniosku spowoduje jego odrzucenie, na skutek tzw. prawomocności rozszerzonej wydanego uprzednio postanowienia. W takim przypadku opłata od wniosku o wyjawienie majątku w wysokości 60 zł podlega na szczęście zwrotowi z urzędu.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Przed reformą rejestrów handlowych, a wiec przed 2001 r., wierzyciel mógł żądać ponownego złożenia wykazu majątku niezależnie od tego, kiedy poprzedni wykaz był złożony, tylko wówczas, gdy uprawdopodobnił, że dłużnik nabył później majątek, do którego może być skierowana egzekucja (dawny art. 918 kodeksu postępowania cywilnego). Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie przewidują już takiego rozwiązania. Nie oznacza to na szczęście, że wierzyciel pozostaje bezradny, gdy dowie się, że dłużnik nabył nowy majątek lub ukrył określone składniki mienia, znane wierzycielowi. W takim bowiem przypadku wierzyciel może żądać wyjawienia konkretnych przedmiotów na podstawie art. 1045 kodeksu postępowania cywilnego.

Krajowy Rejestr Sądowy

Powyższe uwagi prowadzą do wniosku, że szczególnie w przypadku osób, co do których toczy się już wiele postępowań egzekucyjnych, składania wniosku o zobowiązanie do wyjawiania majątku nie zawsze jest celowe. Wierzyciel powinien więc ustalić w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy dłużnik nie został wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, składając wniosek dotyczący tego dłużnika (z podaniem numeru PESEL) o wydanie odpisu pełnego (60 zł), odpisu aktualnego (30 zł) lub zaświadczenia (15 zł).

Dokumenty te praktycznie uzyskuje się bezzwłocznie, zaś zakres zawartych w nich informacji wskazuje na sygnaturę akt sprawy, w której wydano już postanowienie. Dzięki temu można złożyć wniosek o wydanie odpisu takiego wykazu, powołując się na interes prawny związany z brakiem zaspokojenia w toku egzekucji. Alternatywą dla wniosku do KRS jest wizyta w sekretariacie sądu rejonowego właściwości ogólnej dłużnika i uzyskanie tam odpowiednich informacji.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za niewyjawienie majątku przed sądem może grozić nawet areszt.
Za niewyjawienie majątku przed sądem może grozić nawet areszt.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK