REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak długo aktualny jest odpis z KRS?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
W obrocie gospodarczym zwyczajowo honoruje się odpisy do miesiąca, góra do trzech miesięcy.
W obrocie gospodarczym zwyczajowo honoruje się odpisy do miesiąca, góra do trzech miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie gospodarczym zwyczajowo honoruje się odpisy do miesiąca, góra do trzech miesięcy. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by przy naprawdę dużych umowach podnieść jeszcze wyżej poprzeczkę i zażądać od swojego kontrahenta odpisu z KRS nawet sprzed tygodnia.

Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS) jest tak naprawdę „dowodem osobistym” każdej spółki. A mówiąc szerzej, każdego podmiotu wpisywanego do tego rejestru. Przedsiębiorcy posługują się nim, biorąc kredyty w bankach, stając do przetargów, kupując towary z odroczonym terminem płatności... W konsekwencji nieraz zadają sobie pytanie, „jak długo aktualny jest odpis z KRS”.

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie „aktualności” można rozumieć na dwa sposoby. Po pierwsze można stwierdzić, że aktualny jest ten odpis, którego dane nie uległy jeszcze zmianie. Tak więc może się okazać, że odpis nawet sprzed dwóch lat będzie nadal aktualny. Po drugie można przyjmować, że aktualny jest ten odpis, który został wydany przez pracowników sądu niedawno. I zazwyczaj pytając o aktualność odpisu z KRS, mamy na myśli ten drugi kontekst. - Niestety nie ma przepisu, który regulowałby tą kwestię.

W obrocie gospodarczym zwyczajowo honoruje się odpisy do miesiąca, góra do trzech miesięcy. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by przy naprawdę dużych umowach podnieść jeszcze wyżej poprzeczkę i zażądać od swojego kontrahenta odpisu z KRS nawet sprzed tygodnia.

Zobacz również: Co to jest prokura?

Regulacje prawne

REKLAMA

Jednym z niewielu aktów, które wskazują datę, do której można honorować odpisy z KRS jest Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich dokumenty te mogą być składane. Zgodnie z §1 ust.1 pkt. 2 tego aktu zamawiający może żądać odpisu z rejestru, względnie Ewidencji Działalności Gospodarczej wystawionego nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed upływem terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o zamówienia albo składania ofert. Rozporządzenie to dotyczy jednak wyłącznie spraw z zakresu prawa zamówień publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawarte powyżej uwagi dotyczące aktualności odpisu z KRS należy odnieść w pełni do zaświadczeń z Ewidencji Działalności Gospodarczej wstawianych dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (są to jedyni przedsiębiorcy, którzy nie są wpisywani do KRS). 

Informacje z KRS dostępne w internecie

Należy pamiętać o tym, że w chwili obecnej informacje zawarte w KRS można przeglądać też przez internet, wchodząc na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Niestety przez internet nie obejrzymy całego odpisu, ale będziemy mieć dostęp jedynie do podstawowych danych takich jak firma, siedziba i adres, sposób reprezentacji czy też osoby uprawnione do reprezentacji.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA