| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Bankowy tytuł egzekucyjny tylko od czynności bankowej w nim wskazanej

Bankowy tytuł egzekucyjny tylko od czynności bankowej w nim wskazanej

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 marca 2010 r. stwierdził, że bankowemu tytułowi egzekucyjnemu może zostać nadana klauzula wykonalności, jeżeli czynność bankowa, z której wynikają dochodzone roszczenia, wskazana jest w bankowym tytule egzekucyjnym w sposób umożliwiający jej zindywidualizowanie i zakwalifikowanie jako czynności bankowej.

Jak zauważył SN, wskazanie w BTE, że dochodzone roszczenie wynika z umowy ramowej nie daje podstawy do przyjęcia, że roszczenie takie wynika z czynności bankowej, a w szczególności, że z czynności takiej wynika bezpośrednio, nawet gdy umowa ramowa przewiduje zawieranie umów realizacyjnych dotyczących tylko czynności bankowych i określa zasady, którym powinny odpowiadać te umowy. Dochodzone roszczenie bezpośrednio może wynikać jedynie z czynności bankowej jako czynności prawnej, dokonanej na podstawie umowy realizacyjnej.

Zadaj pytanie: Forum prawa

Podsumowanie

Podsumowując należy podkreślić, że aby BTE spełniał wymogi formalne, pozwalające na nadanie mu klauzuli wykonalności musi zawierać oznaczenie czynności bankowej, z której wynika dochodzone roszczenie. Przy czym konieczne jest dokładne wskazanie w nim każdej z transakcji stanowiącej czynność bankową w taki sposób, aby możliwe było jednoznaczne ich zidentyfikowanie, w tym również jako czynności bankowych. Nie jest wystarczające wskazanie, że zadłużenie dłużnika wynika z opisanej w BTE umowy ramowej i transakcji zawieranych na jej podstawie, przy czym transakcje te są terminowymi operacjami finansowymi.

Wykładnia dokonana przez SN z pewnością będzie miała znaczenie zarówno dla dłużników, przeciwko którym banki będą wystawiały BTE, jak i dla banków z uwagi na konieczność dokładnego wskazania każdej z czynności bankowych, z których wynikają roszczenia.

Polecamy artykuły

Ekspert:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie, konieczne jest dokładne wskazanie każdej z czynności bankowych, z których wynikają roszczenia.
Obecnie, konieczne jest dokładne wskazanie każdej z czynności bankowych, z których wynikają roszczenia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK