| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory do PE 2009 > Przeliczanie głosów na mandaty w Parlamencie Europejskim

Przeliczanie głosów na mandaty w Parlamencie Europejskim

Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wyłonią 50 europosłów, którzy będą nas reprezentować w Strasburgu. Warto poznać obowiązujący w Polsce system, na którego podstawie przydzielane są mandaty poszczególnym komitetom wyborczym.

Otrzymane w ten sposób iloczyny dzielone są przez łączną liczbę głosów ważnych, oddanych we wszystkich okręgach na wszystkie listy danego komitetu. Uzyskany wynik w postaci liczby całkowitej oznacza ilość mandatów, przypadających danej liście w danym okręgu wyborczym.

Krok IV

Końcowym etapem jest przyznanie mandatów poszczególnym kandydatom z lit komitetów. Zwyciężają ci, którzy w swoim okręgu otrzymali najwięcej głosów, niezależnie od miejsca na liście wyborczej. Zapewnia to stosunkowo duży wpływ wyborców na promocję danego kandydata.

Zobacz również: Parlament Europejski a parlament krajowy

Frekwencja a wyniki wyborów

Na wynik wyborów wpływ ma zatem liczba osób uprawnionych do głosowania w danym okręgu oraz frekwencja wyborcza. Mandaty partii rozdzielane są między okręgi, w przybliżeniu proporcjonalnie do ilości głosów oddanych na tę partię w okręgu w stosunku do liczby głosów w skali kraju.

Przykładowo, jeżeli 10% głosów na partię A padło w okręgu warszawskim, to z tego okręgu będzie wywodzić się ok. 10% eurodeputowanych z tej partii.

Rozwiązanie takie miało skłonić mieszkańców danego okręgu do większej aktywności w celu posiadania licznej reprezentacji w Parlamencie Europejskim.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po zakończeniu głosowania i podliczenia głosów przez obwodowe komisje wyborcze, protokoły głosowania z wynikami, po uprzedniej weryfikacji przez okręgowe komisje wyborcze, przesyłane są do Państwowej Komisji Wyborczej.
Po zakończeniu głosowania i podliczenia głosów przez obwodowe komisje wyborcze, protokoły głosowania z wynikami, po uprzedniej weryfikacji przez okręgowe komisje wyborcze, przesyłane są do Państwowej Komisji Wyborczej.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »