| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory do PE 2009 > Przeliczanie głosów na mandaty w Parlamencie Europejskim

Przeliczanie głosów na mandaty w Parlamencie Europejskim

Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wyłonią 50 europosłów, którzy będą nas reprezentować w Strasburgu. Warto poznać obowiązujący w Polsce system, na którego podstawie przydzielane są mandaty poszczególnym komitetom wyborczym.

Otrzymane w ten sposób iloczyny dzielone są przez łączną liczbę głosów ważnych, oddanych we wszystkich okręgach na wszystkie listy danego komitetu. Uzyskany wynik w postaci liczby całkowitej oznacza ilość mandatów, przypadających danej liście w danym okręgu wyborczym.

Krok IV

Końcowym etapem jest przyznanie mandatów poszczególnym kandydatom z lit komitetów. Zwyciężają ci, którzy w swoim okręgu otrzymali najwięcej głosów, niezależnie od miejsca na liście wyborczej. Zapewnia to stosunkowo duży wpływ wyborców na promocję danego kandydata.

Zobacz również: Parlament Europejski a parlament krajowy

Frekwencja a wyniki wyborów

Na wynik wyborów wpływ ma zatem liczba osób uprawnionych do głosowania w danym okręgu oraz frekwencja wyborcza. Mandaty partii rozdzielane są między okręgi, w przybliżeniu proporcjonalnie do ilości głosów oddanych na tę partię w okręgu w stosunku do liczby głosów w skali kraju.

Przykładowo, jeżeli 10% głosów na partię A padło w okręgu warszawskim, to z tego okręgu będzie wywodzić się ok. 10% eurodeputowanych z tej partii.

Rozwiązanie takie miało skłonić mieszkańców danego okręgu do większej aktywności w celu posiadania licznej reprezentacji w Parlamencie Europejskim.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po zakończeniu głosowania i podliczenia głosów przez obwodowe komisje wyborcze, protokoły głosowania z wynikami, po uprzedniej weryfikacji przez okręgowe komisje wyborcze, przesyłane są do Państwowej Komisji Wyborczej.
Po zakończeniu głosowania i podliczenia głosów przez obwodowe komisje wyborcze, protokoły głosowania z wynikami, po uprzedniej weryfikacji przez okręgowe komisje wyborcze, przesyłane są do Państwowej Komisji Wyborczej.

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK