| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Partie polityczne > Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej

Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej

Geneza powstania obecnej partii rządzącej Platformy Obywatelskiej RP wiąże się z uzyskaniem przez Andrzeja Olechowskiego- kandydata środowisk liberalnych, wysokiego 17% poparcia w wyborach przydenckich w 2000 roku.

Historia

 W styczniu 2001 roku Andrzje Olechowski, Donald Tusk oraz Maciej Płażyński ogłosili powstanie nowego ugrupowania „ platformy ludzi środka”. Szeregi nowej partii zasilili byli członkowie Unii Wolności, Ruchu Społecznego Akcja Wyborcza Solidarność, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego oraz osoby bezpartyjne. Partia wysuwająca postulaty liberalno-konserwatywne odniosła sukces w wyborach parlamentarnych w 2001 roku, uzyskując 12, 68 % głosów ( drugie miejsce). 

W 2003 roku współtwórca partii Maciej Płażyński zrezygnował z przewodniczenia PO, oficjalnie powołując się na względy rozbieżności programowej.

Program partii

PO jako to centroprawicowa partia polityczna, opowiada się za wolnością gospodarczą opartą na własności prywatnej. W deklaracji ideowej Platforma Obywatelska pisze o Państwie jako dobru wspólnym i skutecznym strażniku sprawiedliwości oraz bezpieczeństwa. Podkreśla że fundamentem cywilizacji Zachodu jest Dekalog.

PO popiera decentralizację, uważa samorząd za gwarancję rozwoju lokalnego i regionalnego. Postuluje usprawnienie organizacji władzy ustawodawczej i procesu legislacyjnego, wzmocnienie mechanizmów koordynacji poziomej pracy rządu i administracji rządowej.

Proponuje odbudowę i rozszerzenie zakresu działania apolitycznej służby cywilnej, co oznacza oddanie kierownictwa urzędami administracyjnymi w ręce służby cywilnej i odpowiedzialność tych kierowników przed rządzącymi politykami za profesjonalizm urzędników i ich wysoki poziom etyczny.Ponadto opowiada się za reformą policji i wieloletnim planem prywatyzacyjnym.

Polityka prorodzinna jest również jednym z punktów programowych partii.

Celem PO jest też gruntowna reforma finansów publicznych i wprowadzenie nowego systemu podatków dochodowych.

Wiceprzewodniczący partii to Bronisław Komorowski, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jacek Saryusz-Wolski, Tomasz Tomczykiewicz, Waldy Dzikowski.

Partia skupia ok.30 tys członków. Organizacją młodzieżową PO jest  Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci”.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »