| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Partie polityczne

Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej

Aktualizacja: 03.02.2010

Geneza powstania obecnej partii rządzącej Platformy Obywatelskiej RP wiąże się z uzyskaniem przez Andrzeja Olechowskiego- kandydata środowisk liberalnych, wysokiego 17% poparcia w wyborach przydenckich w 2000 roku. »

Prawo i Sprawiedliwość

Aktualizacja: 03.02.2010

Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwość, powstała 13 czerwca 2001 r. na fali popularności uzyskanej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Wiosną 2001 roku budowy nowego ugrupowania podjęli się obok Lecha Kaczyńskiego, jego brat Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Dorn. Na Kongresie Założycielskim postulowano budowę państwa opiekuńczego, z silną władzą wykonawczą i sądownictwem. »

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Aktualizacja: 03.02.2010

SLD to największa partia lewicowa w Polsce o orientacji socjaldemokratycznej. Krajowy Komitet Wyborczy SLD utworzony w 1991 r. stanowił szeroką platformę grupującą partie polityczne, centrale związkowe i organizacje społeczne. Dwoma filarami tej koalicji była Socjaldemokracja Rzeczypospolitej i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. »

Polskie Stronnictwo Ludowe

Aktualizacja: 03.02.2010

PSL to jedna z najstarszych istniejących, dużych partii politycznych w Polsce. Nawiązuje swoim rodowodem do tradycji ruchu ludowego, którego pierwsze formy organizacyjne pojawiły się w końcu XIX wieku. Uważa się za bezpośredniego kontynuatora PSL utworzonego przez Wincentego Witosa i Stanisława Mikołajczyka w 1945 roku. »

Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej

Aktualizacja: 03.02.2010

Początki organizacji związkowej Samoobrona sięgają początku lat 90tych. Powstanie partii politycznej Przymierze Samoobrona miało początkowo na celu wyłącznie wsparcie Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona. »

Polska Partia Pracy

Aktualizacja: 03.02.2010

Polska Partia Pracy to partia polityczna, powstała 11 listopada 2001 pod nazwą Ruch Społeczny Alternatywa. Obecna nazwa funkcjonuje od 2004 roku. PPP określa się jako ugrupowanie socjalistyczne występujące w obronie środowisk pracowniczych. »

Libertas Polska

Aktualizacja: 03.02.2010

Libertas to Paneuropejski Ruch Obywatelski,  założony przez irlandzkiego biznesmena Declana Ganleya. Polski oddział ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia to startująca w wyborach do europarlamentu partia Libertas Polska, utworzona w lutym 2009. »

Unia Pracy

Aktualizacja: 03.02.2010

Unia Pracy to partia o mieszanym pezetpeerowsko-solidarnościowym rodowodzie, utworzona przez działaczy dawnej opozycji demokratycznej i osobami wywodzącymi się z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. »

CentroLewica

Aktualizacja: 03.02.2010

CentroLewica to nazwa Koalicyjnego Komitetu Wyborczego, zarejestrowanego w marcu 2009 roku, przez koalicję partii „Porozumienie dla Przyszłości” utworzonej przez : Socjaldemokrację Polską, Partię Demokratyczną-Demokraci.pl oraz Zielonych 2004, w celu wystawienia kandydatów w nadchodzących wyborach do europarlamentu. Komitet zarejestrował listy we wszystkich trzynastu okręgach. »

Prawica Rzeczypospolitej

Aktualizacja: 03.02.2010

Twórcą partii chrześcijańsko-konserwatywnej Prawica Rzeczpospolitej są Marek Jurek, Małgorzata Bartyzel, Dariusz Kłeczek, Lucyna Wiśniewska , Marian Piłka i Artur Zawisza, którzy w kwietniu 2007 roku wystąpili z Prawa i Sprawiedliwości. Głównym motywem opuszczenia szeregów rządzącej partii był upadek projektu zmian w konstytucji, które miały umocnić gwarancje ochrony życia i godności człowieka. »

Unia Polityki Realnej

Aktualizacja: 03.02.2010

Konserwatywno-Liberalna Partia Unia Polityki Realnej, powstała jak odpowiedź na możliwość uczestnictwa w pierwszych, wolnych, demokratycznych wyborach do Sejmu w 1991 roku. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »