| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców

Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców

Od poniedziałku 18 maja 2015 r. obowiązują zaostrzone sankcje dla kierowców. Ci, którzy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, stracą prawo jazdy na 3 miesiące. Policja i MSW liczą, że zmiany zwiększą bezpieczeństwo na drogach.

Jeśli kierowca będzie prowadzić samochód mimo zakazu, okres zatrzymania jego prawa jazdy wzrośnie z 3 do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie wiązać się będzie z koniecznością zdania egzaminu.

W znowelizowanych przepisach zaostrzono także sankcje dla pijanych kierowców. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. zł na rzecz osób poszkodowanych lub (w przypadku wypadków śmiertelnych - PAP) ich bliskich.

Sąd będzie też mógł, w przypadku skazanych pijanych kierowców, zmienić sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów - na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady alkoholowej. Z możliwości takiej będzie można skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego zakazu prowadzenia auta, a w przypadku dożywotniego zakazu - po upływie co najmniej 10 lat. W praktyce kierowca, po takim okresie, będzie mógł jeździć autem wyposażonym w autolock. Dodatkowo w jego prawie jazdy znajdzie się adnotacja o takim obowiązku (specjalny kod - PAP).

W przypadku recydywy, czyli ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd będzie orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Odstąpienie od tego środka karnego mogłoby nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd wobec recydywistów wyniesie 3 lata.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym dodano również nową przesłankę do cofnięcia przez starostę uprawnienia do kierowania pojazdami, dotyczącą młodych kierowców. Prawo jazdy straci osoba, która w okresie 2 lat od jego uzyskania dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowoduje wypadek drogowy lub będzie kierować w stanie nietrzeźwości, lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym - np. przekroczy prędkość o ponad 30 km/h.)

Źródło: PAP

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 19.05.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców. /Fot. Fotolia
Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców. /Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK