| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Straż graniczna będzie mogła zatrzymać dowód rejestracyjny

Straż graniczna będzie mogła zatrzymać dowód rejestracyjny

Na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się obecnie projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniający rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego. Nowością jest przyznanie strażnikom granicznym możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego w trakcie kontroli drogowej.

MSWiA proponuje rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, o funkcjonariuszy Straży Granicznej. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 13 listopada 2017 r.

Nowelizacja rozporządzenia wynika z konieczności uwzględnienia nowych uprawnień Straży Granicznej w zakresie kontroli pojazdów, przyznanych na skutek nowelizacji Kodeksu drogowego z 15 września 2017 r. Strażnik graniczny będzie mógł zatrzymać dowód rejestracyjny w takich samych przypadkach, w jakich robi to funkcjonariusz policji.

Obecny stan prawny przewiduje, że w przypadku kontroli drogowej i stwierdzenia przez strażnika granicznego wystąpienia przesłanek do odebrania dowodu rejestracyjnego, musi on powiadomić właściwą miejscowo jednostkę Policji o konieczności zatrzymania dowodu. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, brak tego obowiązku przyczyni się do ograniczenia kosztów działań i na szybkość całej procedury. Funkcjonariusze Policji nie będą musieli więc przyjeżdżać na miejsce tylko po to by zatrzymać dowód rejestracyjny.

Ponadto wskazano, że nowe uprawnienia strażników granicznych wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym dzięki zwiększonej liczbie kontroli drogowych przeprowadzanych właśnie m.in. przez strażników granicznych.

Kiedy zatrzymuje się dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny jest zatrzymywany w przypadku:

 1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
  1. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy;
  2. zagraża porządkowi ruchu;
  3. narusza wymagania ochrony środowiska (np. dziurawy tłumik);
 2. stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;
 3. stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego w stopniu powodującym jego nieczytelność;
 4. uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego;
 5. stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;
 6. nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie;
 7. uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Ważne jest to, że we wszystkich w/w przypadkach podmiot uprawniony do zatrzymania dowodu rejestracyjnego musi go zatrzymać – nie ma tu dowolności.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Projekt z dnia 26 października 2017 r. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniający rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK