reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić gdy funkcjonariusz stwierdzi lub ma uzasadnione przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się za pokwitowaniem.

Uprawnienie funkcjonariuszy policji do zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) kierującego, zostało określone w art. 132 ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.). Zatrzymanie tego dokumentu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez eliminacje z niego pojazdów, które stwarzają zagrożenie dla innych jego uczestników, z uwagi na swój stan techniczny.

Przesłanki zatrzymania dowodu

Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie:

 1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
  1. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy;
  2. zagraża porządkowi ruchu;
  3. narusza wymagania ochrony środowiska (np. dziurawy tłumik);
 2. stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;
 3. stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego w stopniu powodującym jego nieczytelność;
 4. uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego;
 5. stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;
 6. nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie;
 7. uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Należy zwrócić uwagę na to, że użycie słowa zatrzyma oznacza, że w sytuacji wystąpienia chociaż jednej z w/w przesłanek, funkcjonariusz Policji będzie musiał zatrzymać dowód rejestracyjny.

Uprawnienie do zatrzymania dowodu rejestracyjnego ma również odpowiednia jednostka upoważniona do przeprowadzenia badań technicznych, jednak tylko w przypadkach z pkt. 1, 3 i 4.

W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego policjant zobligowany jest do wydania kierowcy pokwitowania. W pokwitowaniu wskazuje się przyczynę zatrzymania. Ponadto policjant może zezwolić kierowcy na używanie pojazdu przez maksymalnie 7 dni jednak na zasadach określonych przez niego.

Nie ma możliwości udzielenia zezwolenia na używanie pojazdu po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego kierowcy, którego dowód został zatrzymany z powodu zagrażania bezpieczeństwu, naruszania wymogów ochrony środowiska oraz braku ubezpieczenia OC.

Odzyskanie zatrzymanego dokumentu

Zatrzymany dowód rejestracyjny powinien zostać niezwłocznie odesłany przez odpowiedni organ Policji do urzędu, który go wydał. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 31.07.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego./ fot. Fotolia
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego./ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama