| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Czy składniki zmienne wliczane do wynagrodzenia urlopowego należy podzielić przez wymiar czasu pracy?

Czy składniki zmienne wliczane do wynagrodzenia urlopowego należy podzielić przez wymiar czasu pracy?

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w porze nocnej. W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie urlopowe, a dokładniej, przez jaką liczbę godzin należy podzielić sumę składnika zmiennego z ostatnich 3 miesięcy - przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych (tj. jeśli przebywał na urlopie/zwolnieniu lekarskim, to automatycznie ten czas będzie pomniejszany), czy przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu, jaki obowiązuje pracownika?

Sumę składników zmiennych powinni Państwo podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepraco­wanych przez pracownika. Pracownikowi za czas urlopu przysługuje bowiem wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 Kodeksu pracy).

Ustalając wynagrodzenie urlopowe ze zmiennych składników, należy sumę zmiennych składników wypłaconych w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę, a nie przez liczbę godzin przypadających do prze­pracowania.

Aby prawidłowo naliczyć wynagrodzenie urlopowe, trzeba ustalić, z jakich składników składa się wy­nagrodzenie otrzymywane przez pracownika.

Zobacz serwis: Urlopy

Rozporządzenie urlopowe rozróżnia 3 rodzaje składników:

  • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości,
  • składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc,
  • składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż jeden miesiąc.

Grupę stałych składników, do których należą m.in.: miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, stałe do­datki (stażowy, funkcyjny), stała miesięczna premia regulaminowa - uwzględnia się w wynagrodzeniu urlo­powym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Do drugiej grupy zalicza się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc. Będą to takie składniki jak: wynagrodzenie określone prowizyjnie lub stawką godzinową czy akordową, a także wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie naliczane jako wartość procentowa od tego wynagrodzenia. Składniki te uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc roz­poczęcia urlopu.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Wynagrodzenie urlopowe należy obliczyć w następujący sposób:

  • podzielić podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okre­sie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie
  • tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go

rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Podstawa prawna:

  • art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
  • § 8-9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK