Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznesowe konta dla oszczędnych

 • Artykuł partnerski
ShutterStock
Dla najmniejszych firm specjalny rachunek bankowy nie zawsze jest obowiązkowy, ale zawsze jest przydatny. Pozwala rozdzielić prywatne finanse od zawodowych i ułatwia wiele rozliczeń. Im większy biznes, tym wymagania wobec konta i zakresu usług są większe. Nie ma jednak wątpliwości, że zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza jak i duże przedsiębiorstwo przy wyborze finansowego partnera będzie się kierować rachunkiem kosztów i korzyści

Te ostatnie najłatwiej osiągnąć korzystając z promocyjnych ofert. Decyzję dotyczącą wyboru banku ułatwia najnowszy ranking darmowych kont firmowych i rachunków dla spółek przygotowany przez Cleverprofit.

Bez rachunku ani rusz

Obowiązek posiadania oddzielnego konta pojawia się wtedy, kiedy firma rozlicza się z innymi przedsiębiorcami, a wartość pojedynczych transakcji przekracza 15 tys. zł. Wybór oferty nie stanowi o sukcesie biznesu, jednak może mieć wpływ na koszty prowadzenia działalności. Ważne są też inne kwestie, takie jak łatwość zarządzania finansami firmy, łatwość dokonywania rozliczeń, czy nawet prestiż wobec partnerów w interesach. Firmowe konto to często również dodatkowe usługi finansowe, transakcje walutowe, ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach czy nawet wsparcie księgowe i prawne.

Bez wydzielonego rachunku trudno prowadzić interesy z innymi przedsiębiorstwami ze względu na rozliczenia VAT. Coraz częściej podatek ten trafia on na specjalne subkonto, którego nie ma przy rachunkach osób prywatnych. Nie mając konta firma nie znajdzie się też na tzw. białej liście, pozwalającej kontrahentom sprawdzić, czy partner jest płatnikiem VAT.  

Za darmo, a nawet z zyskiem

W ofercie banków znajdziemy rachunki dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie, a także konta typu „premium” czy „komfort” dostosowane do różnych potrzeb.

Zestawienie kont firmowych Cleverprofit uwzględnia kluczowe elementy, jak wysokość opłat za prowadzenie, za korzystanie z karty, za przelewy, szczególnie do US i ZUS, czy natychmiastowe (które bywają bardzo drogie), za wypłatę gotówki z bankomatów, w oddziale, czy za zlecenia stałe. W dzisiejszych czasach mniejsze jest znaczenie liczby placówek banku, a ważna jest dostępność bankomatów i możliwość korzystania z usług przez internet lub telefon.

Istotne znaczenie przy wyborze konta mają specjalne oferty promocyjne. Korzystając z nich przedsiębiorca może bowiem nie tylko zaoszczędzić na kosztach (najczęściej obejmują czasowe, np. na rok lub dwa zwolnienie z opłat), ale nawet zyskać premię - od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Promocje zazwyczaj adresowane są do nowych klientów. Warto z nich korzystać, jednak dopiero po dokładnym przeanalizowaniu warunków, bowiem zwykle skorzystanie z ulg albo uzyskanie premii wiąże się z licznymi obwarowaniami.

Ranking kont firmowych

Najwyższe pozycje w zestawieniu dostępnym pod adresem  https://cleverprofit.pl/ranking-kont-firmowych/ zajmują rachunki, których założenie i prowadzenie wiąże się z najniższymi opłatami, a które jednocześnie pozwalają zyskać najwięcej w ramach promocji dla nowych klientów. Najlepsza oferta w rankingu kont firmowych nie musi więc być jednocześnie najlepszą ofertą dla danego przedsiębiorcy. Wybór idealnego konta wymaga bowiem dokładniejszego zapoznania się z kosztami prowadzenia rachunku oraz jego specyfiką.

Dobre konto musi być dopasowane do potrzeb. Jeśli firma np. nie korzysta z karty płatniczej, powinna mieć możliwość, aby z niej zrezygnować. Przedsiębiorca wykonujący niewiele przelewów w miesiącu powinien upewnić się, jakie warunki musi spełnić, aby założone przez niego konto nie zostało przez to obciążone opłatą za prowadzenie.

Trzeba też pamiętać, że konto dla przedsiębiorcy zawsze można zmienić.

Na pierwszym miejscu w rankingu Cleverprofit znalazło się Konto Przekorzystne Biznes w banku Pekao, oferujące darmowe usługi przez dwa lata i nawet 2 tys. zł premii za aktywne korzystanie. Drugą pozycję zajęło BIZnest Konto w Nest Banku, gdzie za większość usług nie trzeba płacić, a przy niewielkiej aktywności można zyskać 700 zł. Na podium zmieściło się jeszcze Konto Firmowe Godne Polecenia w banku Santander.

Spółka ma inne potrzeby

Ranking kont dla spółek dostępny na stronie https://cleverprofit.pl/ranking-kont-firmowych-dla-spolki/ uwzględnia inne parametry, bowiem tacy klienci  poszukują usług dopasowanych do specyfiki działania, branży, wielkości obrotów, tego czy funkcjonują na rynku krajowym czy mają wielu partnerów, albo spółki zależne za granicą, czy korzystają z gwarancji. Od kont oczekuje się wsparcia w zarządzaniu płynnością i ryzykiem stóp procentowych czy też optymalizacji kosztów finansowych.

Małe spółki będą w większym stopniu zwracać uwagę na podobne aspekty, co posiadacze kont osobistych. Liczą się więc przede wszystkim opłaty za usługi podstawowe. Wraz z rozwojem biznesu znaczenia nabierają  dodatkowe możliwości, czyli przede wszystkim oferta kredytowa, leasing, a także wsparcie doradcze przy staraniach np. o dotacje unijne. Konto firmowe godne polecenia oferuje również dobrą ofertę oszczędnościową i inwestycyjną.

Większość banków udostępnia obecnie usługę bankowości elektronicznej, dzięki czemu spółka może łatwiej kontrolować swoje finanse. Dobrze jeśli bank oferuje także ułatwienia w bieżącej obsłudze, czyli łatwą aktywację kolejnych produktów, automatyczną komunikację pomiędzy systemem finansowo-księgowym, a systemem transakcyjnym banku oraz dostęp do specjalistycznych modułów. Wybierając konto dla swojej spółki, można liczyć na dostępność doradcy, który stale będzie się zajmował jej sprawami. To dzięki niemu możliwe będzie bowiem rozwiązywanie niestandardowych problemów, szybka reakcja i pomoc specjalistów.

Polskie prawo nie narzuca obowiązku posiadania rachunku bankowego dla spółki z o.o. W praktyce jest to jednak konieczność, gdyż bez konta funkcjonowanie firmy byłoby właściwie niemożliwe. Spółki obarczone są bowiem wieloma zobowiązaniami, które mogą realizować wyłącznie za pośrednictwem rachunku w banku. Chodzi chociażby o dokonywanie i przyjmowanie płatności związanych z prowadzoną działalnością.

Gratisy najczęściej w promocji

Trudno znaleźć firmowe konto bez opłat. Najczęściej szansę na taką ofertę mają nowi klienci, zakładający rachunek w ramach promocji. Niektórych opłat można wówczas uniknąć spełniając określone warunki. Mogą one obejmować przede wszystkim aktywne korzystanie z rachunku, czyli zapewnianie wpływów i wykonywanie przelewów oraz transakcji bezgotówkowych.

Promocje bankowe rzadko skierowane są do osób prowadzących spółki. Warto jednak śledzić oferty, bo jeśli uda się trafić na akcję marketingową skierowaną do tej grupy klientów, można liczyć na zniżki w zakresie oprocentowania kredytu czy możliwość skorzystania z internetowych usług księgowych, a także na wyższe oprocentowanie lokat. Promocje dla rachunków firmowych obejmują zarówno bonusy w formie pieniężnej, jak i czasowe zwolnienie z pewnych opłat. Warunkiem ich uzyskania z reguły są wpływy w określonej wysokości, wykonywanie przelewów do urzędów, ale również zawarcie dodatkowych umów, np. o terminal płatniczy lub kredyt.

Również w zestawieniu ofert dla spółek w czołówce znalazło się BIZnest Konto Nest Banku – tym razem na pierwszej pozycji. Numerem dwa jest w najnowszej edycji rankingu Konto Firmowe Godne Polecenia w banku Santander, a na trzecim miejscu jest Konto Mój Biznes W banku Millennium.  O miejscach zdecydowała w mniejszym stopniu wysokość możliwych do uzyskania premii, a w większym mniejsza lista zastrzeżeń ograniczających możliwość korzystania z preferencyjnych warunków.

Sprawdź najnowsze oferty banków https://cleverprofit.pl/ranking-kont-firmowych/

Autopromocja
Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

  Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

  Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.