Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli wymagają tego względy słuszności, to małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy. Obowiązek ten polega przede wszystkim na pomocy materialnej. Ponadto małżonkowie muszą wzajemnie wsparć się psychicznie.
REKLAMA
Na przykład nieuleczalnie chory małżonek, który nie zawinił rozkładowi pożycia, ma prawo oczekiwać odwiedzin drugiego małżonka, mimo że sąd orzekł między nimi separację.
Zobacz: Orzekanie o winie a alimenty dla małżonka
REKLAMA
Małżonek w separacji ma prawo też do alimentów, wówczas gdy nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia albo został uznany za niewinnego. Alimenty na jego rzecz sąd zasądza na takich samych zasadach jak wówczas, gdyby domagał się ich małżonek rozwiedziony.
O alimenty może więc wystąpić znajdujący się w niedostatku małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Wysokość alimentów będzie zależała od jego usprawiedliwionych potrzeb oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Natomiast wówczas, gdy jeden z nich zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, co doprowadziło do separacji, a rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej drugiego małżonka, to wówczas na żądanie małżonka niewinnego sąd może przyznać mu alimenty. Małżonek ten nie musi wcale znajdować się w niedostatku.
Zobacz serwis: Alimenty między małżonkami
Podstawa prawna: Art. 60 par. 1 i 2, 614 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat