reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty w 2019 r. – najważniejsze zmiany

Alimenty w 2019 r. – najważniejsze zmiany

Alimenty od 2019 r. mają być skuteczniej egzekwowane. Najważniejsze zmiany dotyczą również możliwości zasądzania natychmiastowych alimentów i podwyższenia kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Aktualny stan projektowanych zmian w zakresie alimentów natychmiastowych i postępowania nakazowego alimentacyjnego został przedstawiony w artykule: Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Alimenty natychmiastowe

To nowa instytucja przewidziana przez przez Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Wnioskowanie o alimenty będzie odbywało się na specjalnych formularzach. Wysokość świadczeń ma zależeć od ilości dzieci, na które wnioskodawca ubiega się o świadczenia i będzie z góry określona. Nadal będzie możliwe ubieganie się o alimenty na dotychczasowych zasadach (w wysokości uzależnionej od możliwości majątkowych rodzica i rzeczywistych potrzeb dziecka).

Wejście w życie: po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Postępowanie nakazowe alimentacyjne

Wprowadzenie nowego typu postępowania ma umożliwić uzyskanie natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych. Sąd w takim postępowaniu powinien przyznać alimenty maksymalnie w ciągu 7 dni. Alimentacyjny nakaz zapłaty ma być natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd będzie mógł na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.

Wejście w życie: po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Zobacz więcej: Alimentacyjny nakaz zapłaty – pytania i odpowiedzi

Granica wieku

Projekt po zmianach uwzględnia sytuację dzieci niepełnosprawnych. Czytaj więcej: Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.

Zgodnie z projektowanymi zmianami świadczenie alimentacyjne rodzica względem dziecka wynikające z orzeczenia sądu lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem ma wygasać z mocy prawa z chwilą ukończenia przez uprawnionego 25 lat.

Wejście w życie: po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Zobacz również: Alimenty na dorosłe dziecko

Egzekucja alimentów

Nowe rozwiązania w zakresie egzekucji alimentów przewiduje tzw. pakiet alimentacyjny przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych).

Ustawa jest na etapie konsultacji publicznych.

Zobacz również: Nadchodzi skuteczniejsza egzekucja alimentów - pakiet alimentacyjny

Przymusowe prace

Projekt stawia na aktywizację zawodową dłużników alimentacyjnych. Instrumentem mającym pomóc w tej aktywizacji mają być roboty publiczne. Organizatorzy robót publicznych w pierwszej kolejności będą musieli zatrudnić dłużników alimentacyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama