REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty w 2019 r. – najważniejsze zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Alimenty - jakie zmiany w 2019 r.?/fot. Shutterstock
Alimenty - jakie zmiany w 2019 r.?/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Alimenty od 2019 r. mają być skuteczniej egzekwowane. Najważniejsze zmiany dotyczą również możliwości zasądzania natychmiastowych alimentów i podwyższenia kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Aktualny stan projektowanych zmian w zakresie alimentów natychmiastowych i postępowania nakazowego alimentacyjnego został przedstawiony w artykule: Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

REKLAMA

Alimenty natychmiastowe

To nowa instytucja przewidziana przez przez Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Wnioskowanie o alimenty będzie odbywało się na specjalnych formularzach. Wysokość świadczeń ma zależeć od ilości dzieci, na które wnioskodawca ubiega się o świadczenia i będzie z góry określona. Nadal będzie możliwe ubieganie się o alimenty na dotychczasowych zasadach (w wysokości uzależnionej od możliwości majątkowych rodzica i rzeczywistych potrzeb dziecka).

Wejście w życie: po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie nakazowe alimentacyjne

Wprowadzenie nowego typu postępowania ma umożliwić uzyskanie natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych. Sąd w takim postępowaniu powinien przyznać alimenty maksymalnie w ciągu 7 dni. Alimentacyjny nakaz zapłaty ma być natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd będzie mógł na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.

Wejście w życie: po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Zobacz więcej: Alimentacyjny nakaz zapłaty – pytania i odpowiedzi

Granica wieku

Projekt po zmianach uwzględnia sytuację dzieci niepełnosprawnych. Czytaj więcej: Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.

Zgodnie z projektowanymi zmianami świadczenie alimentacyjne rodzica względem dziecka wynikające z orzeczenia sądu lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem ma wygasać z mocy prawa z chwilą ukończenia przez uprawnionego 25 lat.

Wejście w życie: po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Zobacz również: Alimenty na dorosłe dziecko

Egzekucja alimentów

Nowe rozwiązania w zakresie egzekucji alimentów przewiduje tzw. pakiet alimentacyjny przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych).

Ustawa jest na etapie konsultacji publicznych.

Zobacz również: Nadchodzi skuteczniejsza egzekucja alimentów - pakiet alimentacyjny

Przymusowe prace

Projekt stawia na aktywizację zawodową dłużników alimentacyjnych. Instrumentem mającym pomóc w tej aktywizacji mają być roboty publiczne. Organizatorzy robót publicznych w pierwszej kolejności będą musieli zatrudnić dłużników alimentacyjnych.

Wejście w życie: 11 stycznia 2019 r.

Pozyskiwanie danych elektronicznie

Za pomocą systemu informatycznego komornicy mają pozyskiwać informacje na temat zatrudnienia dłużników i uzyskiwanych przez nich dochodów.

Wejście w życie: 28 grudnia 2019 r.

Rozszerzenie egzekucji na kwoty diet

Planowane zmiany przewidują możliwość prowadzenia egzekucji do wysokości 50 procent otrzymywanych przez dłużników alimentacyjnych kwot na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych.

Wejście w życie: 11 stycznia 2019 r.

Sankcje wobec pracodawców

Ważną zmianą jest wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności dla pracodawcy w przypadku zatrudnienia osoby figurującej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych z powodu obowiązku alimentacyjnego i wypłacania takiemu pracownikowi wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Solidarną odpowiedzialność pracodawca ma ponosić do kwoty rocznych zobowiązań alimentacyjnych nieuczciwego pracownika. W praktyce przepis ten ma przeciwdziałać wypłacaniu części wynagrodzenia „pod stołem” oraz zatrudniania dłużników alimentacyjnych na czarno.

Wejście w życie: 1 grudnia 2020 r.

Zobacz również: Alimenciarze trafią do Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ)

Wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu

Obecnie kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego wynosi 725 zł na osobę w rodzinie. Po zmianach kwota ta ma wzrosnąć do 800 zł. Nowa stawka będzie po raz pierwszy stosowana dla świadczeń w okresie świadczeniowym 2019/2020.

Wejście w życie: 1 lipca 2019 r. (w praktyce przepisy będą obowiązywały dla świadczeń od 1 października 2019 r.)

Zobacz również: Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2019/2020 – wyższe kryterium dochodowe

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: konsultacje publiczne);

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych (etap legislacyjny: konsultacje publiczne).

Polecamy serwis: Alimenty na dziecko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose; następnie posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  REKLAMA

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek! Są za wysokie?

  REKLAMA