| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty w 2019 r. – najważniejsze zmiany

Alimenty w 2019 r. – najważniejsze zmiany

Alimenty od 2019 r. mają być skuteczniej egzekwowane. Najważniejsze zmiany dotyczą również możliwości zasądzania natychmiastowych alimentów i podwyższenia kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Aktualny stan projektowanych zmian w zakresie alimentów natychmiastowych i postępowania nakazowego alimentacyjnego został przedstawiony w artykule: Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Alimenty natychmiastowe

To nowa instytucja przewidziana przez przez Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Wnioskowanie o alimenty będzie odbywało się na specjalnych formularzach. Wysokość świadczeń ma zależeć od ilości dzieci, na które wnioskodawca ubiega się o świadczenia i będzie z góry określona. Nadal będzie możliwe ubieganie się o alimenty na dotychczasowych zasadach (w wysokości uzależnionej od możliwości majątkowych rodzica i rzeczywistych potrzeb dziecka).

Wejście w życie: po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Postępowanie nakazowe alimentacyjne

Wprowadzenie nowego typu postępowania ma umożliwić uzyskanie natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych. Sąd w takim postępowaniu powinien przyznać alimenty maksymalnie w ciągu 7 dni. Alimentacyjny nakaz zapłaty ma być natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd będzie mógł na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.

Wejście w życie: po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Zobacz więcej: Alimentacyjny nakaz zapłaty – pytania i odpowiedzi

Granica wieku

Projekt po zmianach uwzględnia sytuację dzieci niepełnosprawnych. Czytaj więcej: Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.

Zgodnie z projektowanymi zmianami świadczenie alimentacyjne rodzica względem dziecka wynikające z orzeczenia sądu lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem ma wygasać z mocy prawa z chwilą ukończenia przez uprawnionego 25 lat.

Wejście w życie: po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (ustawa jest obecnie na etapie prac w Sejmie)

Zobacz również: Alimenty na dorosłe dziecko

Egzekucja alimentów

Nowe rozwiązania w zakresie egzekucji alimentów przewiduje tzw. pakiet alimentacyjny przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych).

Ustawa jest na etapie konsultacji publicznych.

Zobacz również: Nadchodzi skuteczniejsza egzekucja alimentów - pakiet alimentacyjny

Przymusowe prace

Projekt stawia na aktywizację zawodową dłużników alimentacyjnych. Instrumentem mającym pomóc w tej aktywizacji mają być roboty publiczne. Organizatorzy robót publicznych w pierwszej kolejności będą musieli zatrudnić dłużników alimentacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »