REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimentacyjny nakaz zapłaty – pytania i odpowiedzi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Alimentacyjny nakaz zapłaty/ fot. Fotolia
Alimentacyjny nakaz zapłaty/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Alimentacyjny nakaz zapłaty to nowe rozwiązanie, które zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Zasądzenie alimentów natychmiastowych ma być proste i szybkie, a wysokość świadczeń określona na podstawie algorytmu.

Projekt jest przedmiotem konsultacji publicznych i budzi wiele wątpliwości.

REKLAMA

Mam czworo dzieci. Czy ubiegając się o alimenty natychmiastowe będę musiała podać wartość przedmiotu sporu? W jaki sposób obliczyć taką kwotę?

Zgodnie z projektem, pozew o alimenty natychmiastowe będzie wnoszony na urzędowym formularzu bez konieczności wskazywania wartości przedmiotu sporu. Wartość dochodzonych roszczeń ma bowiem zależeć od ilości dzieci.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM

Czy w alimentacyjnym postępowaniu nakazowym mogę wnosić o zasądzenie zaległych alimentów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy żądanie alimentów natychmiastowych obejmuje świadczenia za okres przed dniem wniesienia pozwu, sąd rozpozna taką sprawę na zasadach ogólnych dotyczących świadczeń alimentacyjnych. W praktyce zatem będzie dążył do tego, aby przyznać alimenty w wysokości odpowiadającej możliwościom zarobkowym rodzica i usprawiedliwionym potrzebom dziecka.

Nakaz zapłaty będzie jednak dotyczył alimentów na przyszłość, z określeniem terminów ich zapłaty.

Zależy mi na szybkim rozstrzygnięciu sprawy o alimenty. Czy nakazowe postępowanie alimentacyjne będzie trwało krócej niż tradycyjny proces o alimenty?

Projektowane zmiany są kierowane właśnie do tych osób, którym zależy na szybkim otrzymaniu orzeczeniu zasądzającego alimenty. Pozew w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym sąd ma bowiem rozpoznawać niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od jego wniesienia. Jeżeli jednak pozwany wniesie zarzuty od nakazu zapłaty, sprawa potrwa dłużej, bowiem sąd będzie ją rozpatrywał w trybie zwykłym.

Jakie dowody będzie trzeba dołączyć do formularza o zasądzenie alimentów w postępowaniu nakazowym?

Do pozwu nie będzie trzeba dołączać dowodów, a jedynie wskazać je w pozwie.

Konieczne jednak będzie dołączenie do formularza oświadczeń o:

  • dochodach powoda i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • kosztach utrzymania,
  • osobach, którym przysługują od tego samego pozwanego świadczenia alimentacyjne stwierdzone wykonalnym orzeczeniem lub ugodą oraz o wysokości tych świadczeń,
  • adresach uprawnionych do świadczeń,
  • niewywiązywaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda.

Oświadczenia te mają być objęte rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Zobacz również: Alimenty natychmiastowe – od kiedy, w jakiej wysokości?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

REKLAMA