reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty natychmiastowe – od kiedy, w jakiej wysokości?

Alimenty natychmiastowe – od kiedy, w jakiej wysokości?

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy? W jakiej wysokości będą zasądzane natychmiastowe alimenty? Kto skorzysta z nowych rozwiązań?

Mój syn korzysta z płatnych konsultacji w poradni alergologicznej oraz z dodatkowych zajęć w szkole językowej. Czy wysokość alimentów natychmiastowych będzie uwzględniała te wydatki?

Wysokość alimentów natychmiastowych będzie obliczana według specjalnego algorytmu. Uwzględni on ilość dzieci, na które ubiegamy się o świadczenie oraz kwotę przeliczeniową. Uzasadnione potrzeby dziecka nie będą tutaj brane pod uwagę.

Rodzic będzie miał jednak wybór: czy skorzystać z nowych rozwiązań, czy ubiegać się o alimenty na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów. Możliwość żądania alimentów na podstawie art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO) nie zostanie bowiem zlikwidowana. Dlatego rodzice nadal będą mogli wnosić o ustalenie alimentów, uwzględniających usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz majątkowe możliwości rodzica.

Warto również pamiętać o tym, iż w sytuacji gdy żądana wysokość alimentów natychmiastowych będzie wyższa od ustawowej, sąd rozpozna powództwo na zasadach ogólnych.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM

Czy wraz z uzyskaniem pełnoletności moje dzieci przestaną otrzymywać zasądzone natychmiastowe alimenty?

Zgodnie z planowanymi zmianami świadczenia alimentacyjne rodzica względem dziecka wynikające z orzeczenia sądu lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem mają wygasać z mocy prawa z chwilą ukończenia przez uprawnionego 25 lat.

Należy jednak pamiętać o tym, iż w razie zmiany stosunków każda ze stron może żądać zmiany orzeczenia, dotyczącego obowiązku alimentacyjnego na podstawie art. 138 KRO.

Mam troje dzieci. Czy będą im przysługiwały alimenty natychmiastowe? Od czego będzie zależała wysokość świadczeń?

Alimenty natychmiastowe nie będą orzekane w przypadku, gdy świadczenia przysługują sześciorgu i większej liczbie dzieci.

W pozostałych przypadkach dziecku powinny przysługiwać świadczenia w wysokości:

- 50 % względem jednego dziecka,

- 45,75 % na każde z dwojga dzieci,

- 41,50 % na każde z trojga dzieci,

- 37,25 % na każde z czworga dzieci,

- 33 % na każde z pięciorga dzieci,

– kwoty przeliczeniowej. Kwoty te będą zaokrąglane do pełnych dziesiątek złotych.

Kwota przeliczeniowa oraz wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych będzie określana w obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, w oparciu o podwójną kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r o minimalnym wynagrodzeniu za pracę na następny rok, podzieloną przez sumę współczynnika dzietności, ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny za rok poprzedni, i liczby 2.

Złożyłam niedawno pozew o alimenty na córkę. Czy mimo to będę mogła ubiegać się o alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe mają przysługiwać na dziecko, które przed dniem wejścia w życie nowych przepisów nie wytoczyło powództwa o świadczenie alimentacyjne. Projektowane przepisy w zakresie alimentów natychmiastowych mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw jest na etapie konsultacji publicznych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682)

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny – konsultacje publiczne)

Polecamy serwis: Alimenty na dziecko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama