reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Rozwód w 2019 r. - planowane zmiany

Rozwód w 2019 r. - planowane zmiany

Planowane na 2019 r. zmiany, dotyczące rozwodów, będą zmierzały do pojednania małżonków. Pojawi się rodzinne postępowanie informacyjne. Kogo będą dotyczyły nowe przepisy? Co zmieni się w zakresie opłat?

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw zawiera ważne zmiany w zakresie rozwodów i separacji. Ważną rolę odegra mediacja, której celem będzie pojednanie małżonków. Możliwość orzeczenia o opiece naprzemiennej będzie wynikała wprost z przepisów.

Projektowana nowelizacja jest obecnie na etapie opiniowania. Przepisy, dotyczące rozwodów mają obowiązywać po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Sprawy rozwód i o separacje, które zostały wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów będą rozpatrywane według „starych” zasad.

Polecamy serwis: Rozwody

Rodzinne postępowanie informacyjne

Rozwód i separację będzie poprzedzało rodzinne postępowanie informacyjne.

Celem takiego postępowania ma być pojednanie małżonków, a w braku możliwości takiego pojednania – wypracowanie porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, kontaktach rodziców z dziećmi oraz wysokości, w jakiej każdy z małżonków będzie obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Postępowania – za zgodą stron – będzie mogło obejmować również wypracowanie porozumienia w zakresie spornych kwestii dotyczących spraw majątkowych podlegających rozstrzygnięciu w wyroku orzekającym rozwód lub separację.

Rodzinne postępowanie informacyjne jest przewidziane jedynie dla małżeństw posiadających wspólne małoletnie dzieci. Nie będzie jednak przeprowadzane, jeżeli jeden z małżonków został prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub małoletniego dziecka, chyba że pokrzywdzony małżonek złoży wniosek o przeprowadzenie postępowania.

Czynności w rodzinnym postępowaniu informacyjnym ma przeprowadzać sąd bez udziału ławników. Będzie to sąd okręgowy właściwy w sprawach o rozwód i o separację.

W trakcie trwającego miesiąc rodzinnego postępowania informacyjnego małżonkowie powinni wyjaśnić sobie problemy i dojść do porozumienia w kwestiach, dotyczących dzieci.

Małżonkowie zostaną pouczeni o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa, w szczególności dla małoletnich dzieci.

Wniosek o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego będzie wolny od opłat

Pozew o rozwód lub o separację, do którego nie dołączono odpisu o umorzeniu rodzinnego postępowania informacyjnego sąd potraktuje jako wniosek o wszczęcie tego postępowania.

Po złożeniu wniosku o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego sąd zarządzi:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama