reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Rozwód w 2019 r. - planowane zmiany

Rozwód w 2019 r. - planowane zmiany

Planowane na 2019 r. zmiany, dotyczące rozwodów, będą zmierzały do pojednania małżonków. Pojawi się rodzinne postępowanie informacyjne. Kogo będą dotyczyły nowe przepisy? Co zmieni się w zakresie opłat?

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw zawiera ważne zmiany w zakresie rozwodów i separacji. Ważną rolę odegra mediacja, której celem będzie pojednanie małżonków. Możliwość orzeczenia o opiece naprzemiennej będzie wynikała wprost z przepisów.

Projektowana nowelizacja jest obecnie na etapie opiniowania. Przepisy, dotyczące rozwodów mają obowiązywać po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Sprawy rozwód i o separacje, które zostały wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów będą rozpatrywane według „starych” zasad.

Polecamy serwis: Rozwody

Rodzinne postępowanie informacyjne

Rozwód i separację będzie poprzedzało rodzinne postępowanie informacyjne.

Celem takiego postępowania ma być pojednanie małżonków, a w braku możliwości takiego pojednania – wypracowanie porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, kontaktach rodziców z dziećmi oraz wysokości, w jakiej każdy z małżonków będzie obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Postępowania – za zgodą stron – będzie mogło obejmować również wypracowanie porozumienia w zakresie spornych kwestii dotyczących spraw majątkowych podlegających rozstrzygnięciu w wyroku orzekającym rozwód lub separację.

Rodzinne postępowanie informacyjne jest przewidziane jedynie dla małżeństw posiadających wspólne małoletnie dzieci. Nie będzie jednak przeprowadzane, jeżeli jeden z małżonków został prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub małoletniego dziecka, chyba że pokrzywdzony małżonek złoży wniosek o przeprowadzenie postępowania.

Czynności w rodzinnym postępowaniu informacyjnym ma przeprowadzać sąd bez udziału ławników. Będzie to sąd okręgowy właściwy w sprawach o rozwód i o separację.

W trakcie trwającego miesiąc rodzinnego postępowania informacyjnego małżonkowie powinni wyjaśnić sobie problemy i dojść do porozumienia w kwestiach, dotyczących dzieci.

Małżonkowie zostaną pouczeni o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa, w szczególności dla małoletnich dzieci.

Wniosek o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego będzie wolny od opłat

Pozew o rozwód lub o separację, do którego nie dołączono odpisu o umorzeniu rodzinnego postępowania informacyjnego sąd potraktuje jako wniosek o wszczęcie tego postępowania.

Po złożeniu wniosku o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego sąd zarządzi:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama