REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań
Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

Wśród dłużników alimentacyjnych sporo jest tzw. multidłużników

Na koniec sierpnia 2023 r. zaległości alimentacyjne Polaków wynosiły 14,5 mld zł i w ciągu roku urosły o 3,2 mld zł. Z kolei o ok. 16 proc. zwiększyła się kwota średniego zadłużenia, które wynosi 49 tys. 760 zł, a o 28,7 tys. wzrosła liczba osób uchylających się od obowiązku płatności na dzieci. W tej grupie dominują mężczyźni, którzy stanowią 94 proc. alimenciarzy - wskazano w raporcie Krajowego Rejestru Długów.

Komentując dla PAP dane z raportu, prezes KRD Adam Łącki zaznaczył, że dłużnicy alimentacyjni to grupa "szczególnie skora do niepłacenia także za inne swoje zobowiązania". Wśród nich, jak wskazał, 176,2 tys., czyli 60 proc., widnieje w rejestrze długów z powodu innych zaległości. "Sumują się one do niemal 2,4 mld zł, w tym aż 1,95 mld zł winni są tak zwani multidłużnicy" - wyjaśnił. Chodzi, jak wyjaśnił, o osoby, mające zobowiązania wobec co najmniej trzech lub więcej wierzycieli. "Wśród uchylających się od alimentów jest ich 61 proc. Rekordziści potrafią być pozadłużani nawet w dwudziestu firmach" – zauważył Łącki.

Gros kwoty, którą powinni uregulować dłużnicy alimentacyjni, poza świadczeniami na swoje dzieci, to zaległości wobec firm zarządzających wierzytelnościami (przeszło 1,9 mld zł). Z kolei ich dług wobec sądów sięga 80,5 mln zł, a instytucji finansowych - 55,3 mln zł. Niepłacący na dzieci mają też długi u przewoźników. Za jazdę na gapę „nazbierali” 71,5 mln zł długu. Często brak zapłaty zgłaszają wobec nich także telekomy, głównie operatorzy sieci komórkowych, którzy chcieliby zwrotu 58,2 mln zł. 31,6 mln zł to z kolei długi mieszkaniowe - czynsz, prąd, woda, gaz - wskazali analitycy KRD.

Coraz więcej młodych dłużników alimentacyjnych

"Tak duży udział sprzedanych długów w portfelu dłużników alimentacyjnych pokazuje, że są to ludzie, którzy z zasady nie mają zwyczaju płacić swoich zobowiązań. Pierwotnymi wierzycielami były tu bowiem banki i firmy pożyczkowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, telekomy, operatorzy telewizyjni czy dostawcy Internetu, którzy nie mogli wyegzekwować od nich zapłaty" - podkreślił Łącki. Według niego dług alimentacyjny, to nie jest skutek nieporozumienia między rodzicami dziecka, czy protest przeciw zbyt wysokim alimentom - to przejaw nieuczciwości.

Wśród dłużników alimentacyjnych dominują osoby w wieku 36-55 lat (stanowią 67 proc. wszystkich alimenciarzy, na których przypada prawie 74 proc. całego długu alimentacyjnego). Ci najmłodsi, w wieku 18-25 lat mają do spłaty odpowiednio 15 mln zł, a nieco starsi mający między 26 a 35 lat 943,6 mln zł.

Eksperci zwrócili uwagę, że w ciągu ostatnich kilku lat wśród dłużników alimentacyjnych zwiększył się udział młodych osób, przed 35 rokiem życia. "Cztery lata temu stanowili tylko 7 proc. tej grupy, ale z roku na rok ten odsetek rósł i dziś przekracza 11 proc." - wyjaśnił Łącki. Przeciętnie na osoby z tego rocznika przypada 29,6 tys. zł długu, niemal o 8 tys. zł więcej niż w 2019 r. "Dłużnikami alimentacyjnymi stają się więc coraz młodsze osoby, zadłużone na coraz wyższe kwoty. To niepokojący sygnał biorąc pod uwagę, że mamy rekordowo niskie bezrobocie, duże możliwości jeśli chodzi o znalezienie pracy, a więc możliwości uzyskania dodatkowych dochodów"– zauważył Łącki.

5 województw z największą wysokością długów

Według analityków KRS, najmniej alimenciarzy (27 proc.) mieszka w największych miastach (pow. 100 tys. mieszkańców). Częściej można ich spotkać w średnich ośrodkach miejskich (37,1 proc.) lub na wsi i w małych miasteczkach (35,8 proc.).

W zestawieniu wysokości długów za alimenty w KRD przoduje 5. województw. Na pierwszym miejscu jest Mazowsze, gdzie sięgają one ponad 1,94 mld zł. Drugie jest województwo śląskie, gdzie kwota zaległości za alimenty przekracza 1,68 mld zł, a trzecie - dolnośląskie z 1,37 mld zł. Miliard przekraczają one również na Pomorzu (1,13 mld zł) i Wielkopolsce (1,08 mld zł). Z kolei najniższy poziom długów alimentacyjnych notuje województwo opolskie, lubuskie i podlaskie, gdzie nie przekraczają one poziomu 400 mln zł. (KRD)

autorka: Magdalena Jarco
maja/ skr/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • WOW
  2023-11-17 10:13:11
  Będą zamykać sądy i sędziów razem z komornikami i adwokatami (to dobrze zorganizowana grupa przestępcza).... Tylko na co czekają tak długo..? Wygląda że jednak już wkrótce to nastąpi bo przestali straszyć Królikowskich i dali im odległy termin rozprawy czyli na kwiecień...Wygląda że system już dowiedział się że łamie prawo małżonków na ogólnopolską skalę ale teraz zastanawiają się co z tym zrobić, skoro zadłużyli bezprawnie na kwotę 14mld zł i oszukali ponad 1mln obywateli tj razem z dziećmi oszukanych rodzin ! Nie ma już możliwości aby dalej sądy oszukiwały małzonków bo zaczną ginąć komornicy sądowi jak w Łukowie
  0
 • ZłodziejeWKieckach
  2023-11-15 20:23:25
  Pani Magdaleno niech Pani zwróci uwagę że sędziowie bezprawnie tj łamiąc ustawowe prawo majątkowe czyli ustawę KRIO art31 tworzą dłużników alimentacyjnych. Niech Pani troszkę pomyśli że jeśli małżeństwo ma ustawowy majątek wspólny to nie może mieć jednocześnie długu pomiędzy sobą ani żaden małżonek nie może mieć żadnego zobowiązanie finansowego względem drugiego małżonka. Skoro do majątku małżeńskiego należą wynagrodzenia obojga małżonków to znaczy że alimenty mogą być spłacone z wynagrodzenia np małżonka żądającego alimentów.... chyba że to dla Pani za trudne więc niech Pani przeczyta to kilka razy. Sądy oszukują małżeństwa i społeczeństwo na kwotę obecnie 14 mld zł ( z dziećmi oszukanych jest 1 mln obywateli) a wszystko po to aby komornicy sądowi bezprawnie mogli pobierać prowizję podczas spłaty alimentów w kwocie 25% co oznacza że mafijny sąd ( wraz z komornikami i adwokatami oszustami) na koszt oszukanego Suwerena nakazał małżonkom ( bezprawnie) przekazywać komornikom sądowym w sumie 3 mld zł - to jest mega oszustwo i po cichaczu
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

REKLAMA

Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

REKLAMA

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

REKLAMA