REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.
Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.

REKLAMA

REKLAMA

Nie zawsze ojcem dziecka jest mąż matki. Czasem matka w ogóle jest niezamężna. Ustalenia ojcostwa osoby innej niż mąż matki można dochodzić przed sądem.

Gdy pochodzenie dziecka od ojca nie wynika ani z domniemania ojcostwa męża matki (tzn. jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania, unieważnienia lub orzeczenia separacji), ani z uznania dziecka można dochodzić sądowego ustalenia ojcostwa. Przez sądowe ustalenie ojcostwa rozumie się stwierdzenie w wyroku sądowym, że urodzone dziecko pochodzi od określonego mężczyzny. Nie można natomiast żądać sądowego ustalenia ojcostwa dziecka poczętego, lecz jeszcze nieurodzonego.

REKLAMA

Kto może dochodzić?

REKLAMA

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć: dziecko, matka oraz domniemany ojciec dziecka lub prokurator. Matka może wytoczyć powództwo w imieniu własnym jak i w imieniu dziecka - nie jest potrzebna na to zgoda sądu opiekuńczego. Powództwo może wytoczyć także matka, która została pozbawiona władzy rodzicielskiej.

Jeżeli matka ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (tzn. jest pomiędzy 13 a 18 rokiem życia, a po ukończeniu lat 16, ale przed skończeniem 18 lat nie zawarła związku małżeńskiego), wówczas powództwo w jej imieniu może wytoczyć jej przedstawiciel ustawowy. Uprawnienie matki do wytoczenia powództwa o ustalenie ojcostwa jest jej prawem osobistym, niezależnym od sprawowania lub niesprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i ewentualnego sprzeciwu opiekuna.

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości. W razie śmierci dziecka, które było powodem w sprawie,  o ustalenie ojcostwa mogą dochodzić jego zstępni.

Zobacz: Chcę uznać ojcostwo. Gdzie mogę to zrobić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciw komu wytacza się powództwo?

Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przeciw domniemanemu ojcu, a gdy on nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje - przeciwko dziecku.

Po rozpoczęciu się procesu o ustalenie ojcostwa nie może być wszczęta odrębna sprawa o ustalenie ojcostwa, jednak strona pozwana w sprawie o ustalenie ojcostwa może również żądać ustalenia ojcostwa.

Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przed sąd rejonowy, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania lub przed sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego.

REKLAMA

Domniemanym ojcem jest ten mężczyzna, który obcował z matką dziecka nie dawniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem się dziecka (tzw. okres koncepcyjny). Dla powstania domniemania wystarcza nawet jednorazowe zbliżenie w tym okresie, gdyż może ono być wystarczające dla poczęcia dziecka.

Pozwanym może być tylko jeden mężczyzna, a tocząca się sprawa przeciwko niemu z istoty rzeczy wyłącza możliwość równoczesnego wytoczenia powództw o ustalenie ojcostwa  przeciwko innym.

Oddalenie wytoczonego powództwa nie wyklucza wniesienia kolejnego pozwu przeciw mężczyźnie, którego ojcostwo uznane zostało za bardziej prawdopodobne.

Zobacz: Porada prawna

Sądowe ustalenie ojcostwa a władza rodzicielska(prawa rodzicielskie)

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy złoży taki wniosek do sądu. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat, do nadania nazwiska ojca potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście. Jeżeli taka sytuacja nie zachodzi, kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje w akcie urodzenia dziecka nazwisko matki i - jako imię ojca - imię wskazane przez matkę.

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa władza rodzicielska przysługuje ojcu wyłącznie wtedy, gdy przyzna mu ją sąd w wyroku ustalającym ojcostwo. Jednak sąd może także przyznać ojcu władzę rodzicielską w okresie późniejszym

Zobacz serwis: Ustalenie ojcostwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

REKLAMA

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe, zdecydowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna, ale uruchomiono dodatkowe środki - 50 mln. złotych m.in. na pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - poinformowała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

7000 zł zasiłku pogrzebowego coraz bliżej. Projekt ustawy podnoszącej kwotę jest już opiniowany - informuje MRPiPS.

Projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy do wysokości 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

Zabójstwo 61-latka. 36-latek usłyszał prokuratorski zarzut

Policjanci z tczewskiej komendy zatrzymali na terenie Trójmiasta 36-latka. Mężczyzna jest podejrzany o pobicie, które doprowadziło do śmierci 61-letniego mieszkańca Tczewa. Zatrzymany usłyszał prokuratorski zarzut, a sąd na wniosek prokuratora, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu sprawcy na 3 miesiące.

PFRON: Osoby niepełnosprawne zachowają etat. 15% podwyżka dofinansowań dla ich zatrudnienia

Podwyżka o 15% dofinansowań do pensji osób niepełnosprawnych. Dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (wcześniej 2400zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (wcześniej 1350zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (wcześniej 500zł).

REKLAMA