REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

400 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Taką pożyczkę dostaną bezrobotni bez względu na wiek. Sprawdź, jakie są zasady.

bezrobocie rynek pracy pożyczka edukacyjna mobilność
400 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Taką pożyczkę dostaną bezrobotni bez względu na wiek. Sprawdź, jakie są zasady.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Potrzeby bezrobotnych różnią się w zależności od ich wieku. Pożyczka edukacyjna i większa mobilność mają pomóc im odnaleźć się na rynku pracy.

Nowe potrzeby rynku pracy i bezrobotnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracując nad dostosowaniem przepisów do potrzeb rynku pracy i osób poszukujących zatrudnienia przygotowuje projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (nr UC29), która zastąpi obowiązującą od 20 lat ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Planowane regulacje nie tylko będą lepiej odpowiadały obecnym potrzebom rynku pracy, ale też uwzględnią doświadczenia płynące z wieloletniego stosowania ustawy o promocji zatrudnienia. Z jednej strony, rządzący planują zadbać o potrzeby seniorów, z drugiej jednak nie zapominają o młodszych osobach, które mają problem z odnalezieniem się na rynku pracy.

REKLAMA

Pożyczka edukacyjna i większa mobilność bezrobotnych

Jedną z propozycji skierowanych do wszystkich bezrobotnych, bez względu na wiek, będzie pożyczka edukacyjna, tzw. bon na zasiedlenie. Będzie ona mogła mieć wysokość do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a pochodzące z niej środki będą mogły zostać przeznaczone na pokrycie kosztów szkolenia, czy uzyskania dokumentów potwierdzających wiedzę czy umiejętności. Co istotne, po spełnieniu określonych warunków, możliwe będzie umorzenie 20 proc. kwoty pożyczki. Przyznanie prawa do uzyskania pożyczki edukacyjnej bez względu na wiek osoby bezrobotnej jest związane z tym, że stosowanie obecnie obowiązujących regulacji wyraźnie pokazało, że zainteresowanie tą formą pomocy jest duże również w grupie osób po ukończeniu 30 roku życia. Tymczasem obecnie pożyczkę mogą otrzymać tylko osoby, które nie przekroczyły tej granicy wieku. Kolejnym rozwiązaniem będzie zwiększenie mobilności osób szukających pracy m.in. poprzez umożliwienie im wyboru urzędu pracy, z którym będą współpracowali. Grupą bezrobotnych, którzy będą mieli pierwszeństwo przy kierowaniu do udziału w poszczególnych formach pomocy określonych w projekcie ustawy, będą m.in. bezrobotni członkowie rodzin wielodzietnych mający Kartę dużej rodziny. Dodatkowo, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli korzystać ze wszystkich form wsparcia na takich samach zasadach jak bezrobotni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA