REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnisz seniora, dostaniesz ponad 2000,00 zł dofinansowania. Jeszcze w 2024 r.? Sprawdź, na jakich zasadach.

senior seniorka praca emeryt zatrudnienie
Zatrudnisz seniora, dostaniesz ponad 2000,00 zł dofinansowania. Jeszcze w 2024 r.? Sprawdź, na jakich zasadach.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniający seniorów poszukujących pracy będą w przyszłości mogli liczyć na wsparcie. Otrzymają miesięcznie ponad 2000 zł dofinansowania do ich wynagrodzenia przez 2 lata.

Rynek pracy potrzebuje rozwiązań dostosowanych do jego potrzeb

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (nr UC29). Ma ona zastąpić obowiązującą już od 20 lat ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która w związku ze zmianami, które zaszły na przestrzeni lat, jest oparta na nieaktualnych już założeniach i nie czyni zadość ani potrzebom osób poszukujących pracy, ani potrzebom pracodawców. Regulacje, nad którymi pracuje resort mają lepiej odpowiadać obecnym potrzebom rynku pracy. Dodatkowo, projekt wypełnia założenia Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) i stanowi realizację części kamienia milowego nr A51G dla reformy pn. A4.1 Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.

REKLAMA

Wsparcie dla zatrudniania seniorów

Jednym z elementów projektowanych rozwiązań ma być wsparcie zatrudnienia seniorów. Ustawa będzie przewidywała nową formę pomocy skierowaną do pracodawców zatrudniających osoby poszukujące pracy, które ukończyły 60 lat – w przypadku kobiet lub 65 lat – w przypadku mężczyzn. Wysokość dofinansowania będzie wynosiła miesięcznie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli gdyby przepisy obowiązywały już teraz, dofinansowanie wynosiłoby do 2121 zł, a w drugiej połowie 2024 r. do 2150 zł. Pracodawca zatrudniający seniora będzie mógł otrzymywać je przez 24 miesiące, ale po upływie tego okresu będzie zobowiązany do dalszego zatrudnienia seniora przez okres kolejnych 12 miesięcy.

Zatrudnienie bezrobotnych 50+ już teraz jest wspierane

Warto zauważyć, że także obecnie zatrudnianie osób 50+ jest wspierane. Na gruncie obowiązujących przepisów starosta może przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego powyżej 50 roku życia. Może ono przysługiwać przez 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia osoby, która ukończyła 50 lat, a nie ukończyła 60 lat, albo przez 24 miesiące – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego po ukończeniu przez niego 60 lat. Wysokość dofinansowania jest określana w umowie i nie może być miesięcznie wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA