REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna samochodu na rzecz małżonka

Magdalena Maciągowska
Samochód.
Samochód.
Honda

REKLAMA

REKLAMA

O tym czy darowizna samochodu dokonana na rzecz jednego ze współmałżonków wejdzie do jego majątku osobistego czy też do majątku wspólnego obojga, decyduje wola darczyńcy. Gdy nie jest jednoznaczna wykładni umowy darowizny dokona sąd.

Czym jest majątek osobisty małżonka?

W polskim prawie rodzinnym funkcjonuje zasada, iż istnieje pewna grupa przedmiotów, które stanowią odrębny majątek każdego ze współmałżonków. Nie ma przy tym znaczenia fakt istnienia wspólności majątkowej. Określone kategorie rzeczy ze względu na swą naturę nie wejdą do masy majątku wspólnego. Wykaz takich przedmiotów umieszczony jest w art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

REKLAMA

Zgodnie z nim do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty, które zostały nabyte w drodze dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Oznacza to, że gdy jeden z małżonków otrzyma darowiznę w postaci na przykład  samochodu, rzecz ta stanie się tylko jego własnością. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek.

Zobacz również: Majątek osobisty małżonka

Kiedy darowizna wejdzie do majątku wspólnego?

O tym czy darowizna samochodu wejdzie do majątku osobistego, czy też wspólnego małżonków decyduje zasadniczo wola darczyńcy. Możliwe są następujące rozwiązania:

  •   darczyńca w umowie darowizny wyraźnie wskazuje że obdarowanym ma być tylko jeden ze współmałżonków- wtedy ofiarowana rzecz wejdzie w skład jego majątku osobistego;
  •   stronami umowy darowizny są oboje małżonkowie- wówczas przysporzenie  powiększy majątek wspólny małżonków;
  •   stroną umowy darowizny jest tylko jeden małżonek ale darczyńca zastrzegł, iż przedmiot darowizny został objęty wspólnością- wtedy również przedmiot wejdzie do majątku wspólnego. W tym   wypadku konieczne jest jednak przyjęcie darowizny przez drugą stronę, niewymienioną w umowie.

Zobacz również: Darowizna a małżeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co gdy wola darczyńcy nie jest jednoznaczna?

REKLAMA

 Nie zawsze wola darczyńcy jest wyraźna. Zdarza się, że kwestię tę rozstrzygnąć musi sąd. W takiej sytuacji bierze się pod uwagę rzeczywistą wolę darczyńcy z dnia dokonania darowizny. Przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych, właściwy organ dokonuje wykładni umowy darowizny.

Niedopuszczalne jest stosowanie domniemania, że jeśli darczyńca był krewnym obdarowanego, to jego wolą było przekazanie darowizny tylko członkowi swojej rodziny, z pominięciem jego współmałżonka.

Niemożliwe obejście woli darczyńcy

 Zgodnie z art. 49§1 pkt 1 KRO niedopuszczalne  jest zawarcie takiej małżeńskiej umowy majątkowej, która rozszerzałaby wspólność na przedmioty przypadające jednemu z małżonków z tytułu darowizny, dziedziczenia, czy zapisu. Chroni to interes osoby dokonującej darowizny. To w jej gestii należy dobór osób, którym chce ofiarować konkretną rzecz. Wola darczyńcy jest w tym przypadku nadrzędna.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA