reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna samochodu > Darowizna samochodu na rzecz małżonka

Darowizna samochodu na rzecz małżonka

O tym czy darowizna samochodu dokonana na rzecz jednego ze współmałżonków wejdzie do jego majątku osobistego czy też do majątku wspólnego obojga, decyduje wola darczyńcy. Gdy nie jest jednoznaczna wykładni umowy darowizny dokona sąd.

Czym jest majątek osobisty małżonka?

W polskim prawie rodzinnym funkcjonuje zasada, iż istnieje pewna grupa przedmiotów, które stanowią odrębny majątek każdego ze współmałżonków. Nie ma przy tym znaczenia fakt istnienia wspólności majątkowej. Określone kategorie rzeczy ze względu na swą naturę nie wejdą do masy majątku wspólnego. Wykaz takich przedmiotów umieszczony jest w art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zgodnie z nim do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty, które zostały nabyte w drodze dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Oznacza to, że gdy jeden z małżonków otrzyma darowiznę w postaci na przykład  samochodu, rzecz ta stanie się tylko jego własnością. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek.

Zobacz również: Majątek osobisty małżonka

Kiedy darowizna wejdzie do majątku wspólnego?

O tym czy darowizna samochodu wejdzie do majątku osobistego, czy też wspólnego małżonków decyduje zasadniczo wola darczyńcy. Możliwe są następujące rozwiązania:

  •   darczyńca w umowie darowizny wyraźnie wskazuje że obdarowanym ma być tylko jeden ze współmałżonków- wtedy ofiarowana rzecz wejdzie w skład jego majątku osobistego;
  •   stronami umowy darowizny są oboje małżonkowie- wówczas przysporzenie  powiększy majątek wspólny małżonków;
  •   stroną umowy darowizny jest tylko jeden małżonek ale darczyńca zastrzegł, iż przedmiot darowizny został objęty wspólnością- wtedy również przedmiot wejdzie do majątku wspólnego. W tym   wypadku konieczne jest jednak przyjęcie darowizny przez drugą stronę, niewymienioną w umowie.

Zobacz również: Darowizna a małżeństwo

Co gdy wola darczyńcy nie jest jednoznaczna?

 Nie zawsze wola darczyńcy jest wyraźna. Zdarza się, że kwestię tę rozstrzygnąć musi sąd. W takiej sytuacji bierze się pod uwagę rzeczywistą wolę darczyńcy z dnia dokonania darowizny. Przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych, właściwy organ dokonuje wykładni umowy darowizny.

Niedopuszczalne jest stosowanie domniemania, że jeśli darczyńca był krewnym obdarowanego, to jego wolą było przekazanie darowizny tylko członkowi swojej rodziny, z pominięciem jego współmałżonka.

Niemożliwe obejście woli darczyńcy

 Zgodnie z art. 49§1 pkt 1 KRO niedopuszczalne  jest zawarcie takiej małżeńskiej umowy majątkowej, która rozszerzałaby wspólność na przedmioty przypadające jednemu z małżonków z tytułu darowizny, dziedziczenia, czy zapisu. Chroni to interes osoby dokonującej darowizny. To w jej gestii należy dobór osób, którym chce ofiarować konkretną rzecz. Wola darczyńcy jest w tym przypadku nadrzędna.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama