REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adopcja międzynarodowa – nowa moda czy szansa?

Anna Ślęzak

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się adopcja międzynarodowa. Instytucja ta daje szansę osieroconym dzieciom na dorastanie w rodzinie obywateli innego, bogatszego państwa.

Łatwość z jaką gwiazdy show biznesu przygarniają kolejne sieroty, o czym nie omieszkają powiadomić prasy może bulwersować. Czy mamy zatem do czynienia z krótkotrwałym trendem, który przeminie podobnie jak modny w tym sezonie strój militarny, czy może jest to nadzieja na odmianę losu wielu opuszczonych dzieci ?
Adopcja międzynarodowa to ustanowienie sztucznej więzi rodzinnej między osobami pochodzącymi z różnych systemów prawnych (między osobami związanymi z różnymi obszarami prawnymi), którego skutkiem jest zmiana powiązania dziecka z jednym obszarem prawnym na powiązanie z innym państwem, z którym z reguły związany jest przysposabiający.

REKLAMA

Zobacz: Adopcja dziecka przez drugiego współmałżonka

Adopcja międzynarodowa jako ostateczność

Co do zasady dziecko powinno wychowywać się w kraju, którego jest obywatelem.Dopiero kiedy nie jest możliwe zapewnienie mu opieki w ojczyźnie, może zostać ono zaadoptowane przez obcokrajowców. Dokumentem zawierającym uregulowania dotyczące ochrony interesów dziecka jest Konwencja o prawach dziecka . Mieści ona szereg ograniczeń i warunków zaistnienia tego rodzaju więzi pomiędzy osobami pochodzącym z różnych systemów prawnych. Wszystko to jednak w myśl idei nadrzędnej tego dokumentu – dobru dziecka. Sygnatariusze Konwencji zobowiązuję się do:
- dbania o stworzenie gwarancji, aby sytuacja dziecka adoptowanego do innego kraju i jego poziom życia były, co najmniej takie same jak w przypadku adopcji krajowej,
- podejmowania wszelkich kroków pozwalających na wyeliminowanie sytuacji, w których osoby zaangażowane przy adopcji zagranicznej mogłyby uzyskiwać z tego powodu niestosowne korzyści finansowe,
- zawierania umów i porozumień wielostronnych i dwustronnych zapewniających umieszczenie dziecka w innym kraju za pośrednictwem kompetentnych władz i organów.

To wszystko po to, aby zminimalizować odsetek nielegalnych adopcji jakich wciąż jest bardzo wiele i zapewnić już raz dotkniętemu przez los dziecku, bezpieczeństwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Włoski tata dla małego Jasia


Coraz więcej rodzin zagranicznych adoptuje także małych Polaków. Są to zazwyczaj te dzieci, które z powodu różnego rodzaju chorób nie mają szans na adopcje w kraju. Dla przykładu można podać, iż 2006 roku 202 rodziny zagraniczne postanowiły zaopiekować się 311 naszymi rodakami. 214 dzieci z Polski znalazło rodziców włoskich, 25 francuskich, 22 amerykańskich, 20 holenderskich, 15 szwedzkich, 7 niemieckich, 6 szwajcarskich, 1 belgijskich i jeszcze 1 kanadyjskich.


Modne dziecko ? 


„Madonna sfrustrowana postępowaniem adopcyjnym Afrykańczyka z Malawi zainteresowała się Indiami, zamierza wybrać dziecko, gdy tylko zakończy promocję nowej płyty.” „Nicol Kidman nie chcą być gorsza od sowich hollywoodzkich znajomych i postanowiła przygarnąć sierotę z Wietnamu.” „Królowa adopcji Angelina Jolie adoptowała kolejne dziecko. Tym razem jej wybór padł na Wietnam.”
Gwiazdy pozujące do zdjęć ze swoimi dziećmi z różnych zakątków świata mogą bulwersować. Z drugiej jednak strony to także dzięki nim wiele sierot ma szansę na zaznanie domowego ciepła nawet, jeśli jego mamą nie zostanie akurat Angelina Jolie. Z całą jednak pewnością dobrą stroną całego tego „zamieszania” wokół adopcji dzieci z Wietnamu czy Katanii jest to, że o problemie sieroctwa w krajach biednych zaczyna się mówić. Co więcej zaczyna się także rozumieć, że to świat zachodu może im pomóc.

Zobacz także:

Adopcja zagraniczna

Zgoda anonimowa na adopcję


K. Bagan-Kurluta, Przysposobienie międzynarodowe dzieci, Białystok 2009, s. 9-10
Dz.U. 1991 nr 120 poz. 526

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

REKLAMA