reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja ze wskazaniem

Adopcja ze wskazaniem

Adopcja ze wskazaniem to rozwiązanie, nad którym trwają prace w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Adopcja ze wskazaniem pozwala na możliwie szybkie przekazanie dziecka rodzicom adopcyjnym. Projekt zakłada wprowadzenie wewnątrzrodzinnej adopcji ze wskazaniem, tj. takiej, która możliwa będzie tylko w obrębie rodziny.

Adopcja blankietowa

Adopcja (przysposobienie) rozumiana jest jako prawne zawiązanie sztucznych więzów rodzinnych, pełniących podobną funkcję, do tej która wynika z naturalnych więzi krwi i pochodzenia (uznanie dziecka obcego za własne). Konstrukcja adopcji blankietowej, uregulowanej w art. 114 i nast. ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59), zakłada wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców lub tylko matkę na sam proces adopcji. Rodzic biologiczny nie ma więc wpływu na wybór osoby, która będzie w przyszłości wychowywała dziecko. Podjęcie decyzji w zakresie wskazania kandydatów do adopcji należy do ośrodka adopcyjnego.

Zobacz: Adopcja dziecka

Orzeczenie o adopcji zawsze podejmuje sąd rodzinny. Opinia z ośrodka adopcyjnego może stanowić podstawę jego stanowiska.

Zadaj pytanie na Forum

Adopcja ze wskazaniem – na czym polega?

Nowelizacja ustawy-Kodeks rodzinny zakłada wprowadzenie definicji legalnej pojęcia "adopcja ze wskazaniem". Obecnie pod hasłem adopcja ze wskazaniem rozumiemy możliwość przysługującą rodzicom biologicznym wskazania w procesie sądowym osoby przysposabiającej (rodziców adopcyjnych). Nie jest to jednak odrębna forma przysposobienia. Zgodnie z założeniami komisji wskazanie będzie mogło nastąpić tylko spośród konkretnego kręgu osób, tj. krewnych lub powinowatych albo małżonka jednego z rodziców. Jest to adopcja wewnątrzrodzinna. Adopcja ze wskazaniem daje rodzicom biologicznym gwarancję, że dziecko trafi do wskazanej osoby, którą znają. 

Zobacz również: Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Adopcja ze wskazaniem - cel

Celem adopcji ze wskazaniem jest przyspieszenie procesu adopcyjnego. Jej wprowadzenie ma doprowadzić do szybszego oddania dziecka pod opiekę przyszłych rodziców, bez niepotrzebnego umieszczania go w pogotowiach opiekuńczych, itp.

"Trzeba usunąć z rzeczywistości możliwość handlu dziećmi. W świetle prawa jest to problem słabo widziany i luki prawne uniemożliwiają właściwą reakcję na to zjawisko.” - argumentowała autorka projektu Magdalena Kochan (PO).

Adopcja ze wskazaniem – procedura

Do każdej adopcji wymagana jest zgoda rodziców biologicznych. Warto podkreślić, że musi ona zostać wyrażona przed sądem. Czynnością niezbędną do przeprowadzenia procedury adopcji ze wskazaniem jest oświadczenie rodziców o zrzeczeniu się praw rodzicielskich na rzecz konkretnie wskazanej osoby. Składają oni także własne metryki urodzenia oraz akt urodzenia dziecka. Przysposabiający (rodzice adopcyjni) składają do sądu następujące dokumenty: wniosek o pełne przysposobienie dziecka (zgodę), odpis aktu małżeństwa w przypadku rodziców adopcyjnych, odpis aktu urodzenia, jeśli adoptuje osoba samotna, zaświadczenie o stanie majątkowym oraz zdrowotnym.

Warto pamiętać, że nadrzędnym celem procedury adopcyjnej jest zgodnie z zasadą wyrażoną w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59) dobro dziecka.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego (etap legislacyjny).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 01.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adopcja ze wskazaniem przedmiotem prac sejmowych./ fot. Fotolia
Adopcja ze wskazaniem przedmiotem prac sejmowych./ fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama