REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adopcja ze wskazaniem

Aleksandra Pajewska
Adopcja ze wskazaniem przedmiotem prac sejmowych./ fot. Fotolia
Adopcja ze wskazaniem przedmiotem prac sejmowych./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Adopcja ze wskazaniem to rozwiązanie, nad którym trwają prace w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Adopcja ze wskazaniem pozwala na możliwie szybkie przekazanie dziecka rodzicom adopcyjnym. Projekt zakłada wprowadzenie wewnątrzrodzinnej adopcji ze wskazaniem, tj. takiej, która możliwa będzie tylko w obrębie rodziny.

Adopcja blankietowa

Adopcja (przysposobienie) rozumiana jest jako prawne zawiązanie sztucznych więzów rodzinnych, pełniących podobną funkcję, do tej która wynika z naturalnych więzi krwi i pochodzenia (uznanie dziecka obcego za własne). Konstrukcja adopcji blankietowej, uregulowanej w art. 114 i nast. ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59), zakłada wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców lub tylko matkę na sam proces adopcji. Rodzic biologiczny nie ma więc wpływu na wybór osoby, która będzie w przyszłości wychowywała dziecko. Podjęcie decyzji w zakresie wskazania kandydatów do adopcji należy do ośrodka adopcyjnego.

REKLAMA

Zobacz: Adopcja dziecka

Orzeczenie o adopcji zawsze podejmuje sąd rodzinny. Opinia z ośrodka adopcyjnego może stanowić podstawę jego stanowiska.

Zadaj pytanie na Forum

Adopcja ze wskazaniem – na czym polega?

Nowelizacja ustawy-Kodeks rodzinny zakłada wprowadzenie definicji legalnej pojęcia "adopcja ze wskazaniem". Obecnie pod hasłem adopcja ze wskazaniem rozumiemy możliwość przysługującą rodzicom biologicznym wskazania w procesie sądowym osoby przysposabiającej (rodziców adopcyjnych). Nie jest to jednak odrębna forma przysposobienia. Zgodnie z założeniami komisji wskazanie będzie mogło nastąpić tylko spośród konkretnego kręgu osób, tj. krewnych lub powinowatych albo małżonka jednego z rodziców. Jest to adopcja wewnątrzrodzinna. Adopcja ze wskazaniem daje rodzicom biologicznym gwarancję, że dziecko trafi do wskazanej osoby, którą znają. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Adopcja ze wskazaniem - cel

Celem adopcji ze wskazaniem jest przyspieszenie procesu adopcyjnego. Jej wprowadzenie ma doprowadzić do szybszego oddania dziecka pod opiekę przyszłych rodziców, bez niepotrzebnego umieszczania go w pogotowiach opiekuńczych, itp.

"Trzeba usunąć z rzeczywistości możliwość handlu dziećmi. W świetle prawa jest to problem słabo widziany i luki prawne uniemożliwiają właściwą reakcję na to zjawisko.” - argumentowała autorka projektu Magdalena Kochan (PO).

Adopcja ze wskazaniem – procedura

REKLAMA

Do każdej adopcji wymagana jest zgoda rodziców biologicznych. Warto podkreślić, że musi ona zostać wyrażona przed sądem. Czynnością niezbędną do przeprowadzenia procedury adopcji ze wskazaniem jest oświadczenie rodziców o zrzeczeniu się praw rodzicielskich na rzecz konkretnie wskazanej osoby. Składają oni także własne metryki urodzenia oraz akt urodzenia dziecka. Przysposabiający (rodzice adopcyjni) składają do sądu następujące dokumenty: wniosek o pełne przysposobienie dziecka (zgodę), odpis aktu małżeństwa w przypadku rodziców adopcyjnych, odpis aktu urodzenia, jeśli adoptuje osoba samotna, zaświadczenie o stanie majątkowym oraz zdrowotnym.

Warto pamiętać, że nadrzędnym celem procedury adopcyjnej jest zgodnie z zasadą wyrażoną w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59) dobro dziecka.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego (etap legislacyjny).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA