reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja ze wskazaniem

Adopcja ze wskazaniem

Adopcja ze wskazaniem to rozwiązanie, nad którym trwają prace w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Adopcja ze wskazaniem pozwala na możliwie szybkie przekazanie dziecka rodzicom adopcyjnym. Projekt zakłada wprowadzenie wewnątrzrodzinnej adopcji ze wskazaniem, tj. takiej, która możliwa będzie tylko w obrębie rodziny.

Adopcja blankietowa

Adopcja (przysposobienie) rozumiana jest jako prawne zawiązanie sztucznych więzów rodzinnych, pełniących podobną funkcję, do tej która wynika z naturalnych więzi krwi i pochodzenia (uznanie dziecka obcego za własne). Konstrukcja adopcji blankietowej, uregulowanej w art. 114 i nast. ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59), zakłada wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców lub tylko matkę na sam proces adopcji. Rodzic biologiczny nie ma więc wpływu na wybór osoby, która będzie w przyszłości wychowywała dziecko. Podjęcie decyzji w zakresie wskazania kandydatów do adopcji należy do ośrodka adopcyjnego.

Zobacz: Adopcja dziecka

Orzeczenie o adopcji zawsze podejmuje sąd rodzinny. Opinia z ośrodka adopcyjnego może stanowić podstawę jego stanowiska.

Zadaj pytanie na Forum

Adopcja ze wskazaniem – na czym polega?

Nowelizacja ustawy-Kodeks rodzinny zakłada wprowadzenie definicji legalnej pojęcia "adopcja ze wskazaniem". Obecnie pod hasłem adopcja ze wskazaniem rozumiemy możliwość przysługującą rodzicom biologicznym wskazania w procesie sądowym osoby przysposabiającej (rodziców adopcyjnych). Nie jest to jednak odrębna forma przysposobienia. Zgodnie z założeniami komisji wskazanie będzie mogło nastąpić tylko spośród konkretnego kręgu osób, tj. krewnych lub powinowatych albo małżonka jednego z rodziców. Jest to adopcja wewnątrzrodzinna. Adopcja ze wskazaniem daje rodzicom biologicznym gwarancję, że dziecko trafi do wskazanej osoby, którą znają. 

Zobacz również: Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Adopcja ze wskazaniem - cel

Celem adopcji ze wskazaniem jest przyspieszenie procesu adopcyjnego. Jej wprowadzenie ma doprowadzić do szybszego oddania dziecka pod opiekę przyszłych rodziców, bez niepotrzebnego umieszczania go w pogotowiach opiekuńczych, itp.

"Trzeba usunąć z rzeczywistości możliwość handlu dziećmi. W świetle prawa jest to problem słabo widziany i luki prawne uniemożliwiają właściwą reakcję na to zjawisko.” - argumentowała autorka projektu Magdalena Kochan (PO).

Adopcja ze wskazaniem – procedura

Do każdej adopcji wymagana jest zgoda rodziców biologicznych. Warto podkreślić, że musi ona zostać wyrażona przed sądem. Czynnością niezbędną do przeprowadzenia procedury adopcji ze wskazaniem jest oświadczenie rodziców o zrzeczeniu się praw rodzicielskich na rzecz konkretnie wskazanej osoby. Składają oni także własne metryki urodzenia oraz akt urodzenia dziecka. Przysposabiający (rodzice adopcyjni) składają do sądu następujące dokumenty: wniosek o pełne przysposobienie dziecka (zgodę), odpis aktu małżeństwa w przypadku rodziców adopcyjnych, odpis aktu urodzenia, jeśli adoptuje osoba samotna, zaświadczenie o stanie majątkowym oraz zdrowotnym.

Warto pamiętać, że nadrzędnym celem procedury adopcyjnej jest zgodnie z zasadą wyrażoną w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59) dobro dziecka.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego (etap legislacyjny).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 01.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adopcja ze wskazaniem przedmiotem prac sejmowych./ fot. Fotolia
Adopcja ze wskazaniem przedmiotem prac sejmowych./ fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama