reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Duży problem dzieci oczekujących na adopcję

Duży problem dzieci oczekujących na adopcję

Sądy rodzinne opóźniają rozpoczęcie procedury adopcyjnej. Jest to związane z tym, że zwlekają z przesłaniem postanowień o pozbawieniu władzy rodzicielskiej do ośrodków adopcyjnych.

Rzecznik Praw Dziecka zauważa, że sądy orzekające w sprawach rodzinnych zwlekają z przesłaniem postanowienia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej do ośrodków adopcyjnych nawet przez kilka miesięcy. – To poważne uchybienie procesowe, które opóźnia rozpoczęcie procedury adopcyjnej, w konsekwencji dzieci dłużej czekają na znalezienie kochającej rodziny – przekonuje Marek Michalak.

Do Biura Rzecznika docierają sygnały, że postanowienia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej nie zostają wysłane do ośrodków adopcyjnych prowadzących bank danych o dzieciach oczekujących na adopcję, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Tymczasem, zgodnie z przepisami (art. 578 par. 2 k.p.c.) informacja z sądu powinna trafić do nich w ciągu 7 dni od momentu uprawomocnienia się postanowienia.

- Wprawdzie termin ten ma charakter instrukcyjny, ale nie mam wątpliwości, że takie postanowienie powinno być wysłane możliwie szybko, tak aby zapewnić skuteczną ochronę praw i dobra dziecka, w tym prawa do wychowania w rodzinie. Potrzebna jest szczególna wrażliwość w takich sytuacjach – apeluje Marek Michalak.

Rzecznik zwrócił się do Prezesów wszystkich Sądów Apelacyjnych o podjęcie działań eliminujących wskazane nieprawidłowości oraz uwrażliwienie wszystkich sędziów orzekających w sprawach rodzinnych na problem dzieci oczekujących na adopcję.

To kolejna w ostatnich tygodniach inicjatywa Rzecznika Praw Dziecka dotycząca procesu adopcji. Przypomnijmy, że Marek Michalak zaapelował do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o inicjatywę ustawodawczą, która doprowadzi do zmiany przepisów w zakresie adopcji. Zaproponowane przez RPD zmiany do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej mają uczynić pracę ośrodków adopcyjnych skuteczniejszą w ochronie dobra adoptowanego dziecka oraz zapewnić prawidłowość procedury adopcyjnej. Jeszcze wcześniej Rzecznik zaprezentował „Standardy realizacji zadań ośrodków adopcyjnych” - unikalny dokument, który może nadać nową jakość pracy ośrodkom adopcyjnym, ale przede wszystkim, który zagwarantuje dziecku przebywającemu w pieczy, zgłoszonemu do adopcji, w znalezieniu właściwej, kochającej rodziny. Standardy są efektem wielomiesięcznych prac Zespołu ds. opracowania procedur adopcyjnych, składającego się w szczególności z osób zajmujących się zawodowo problematyką adopcji.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama