reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Łatwiej o becikowe

Łatwiej o becikowe

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia ugięły się pod falą krytyki za wprowadzenie nowych, niezwykle rygorystycznych przepisów w kwestii wypłaty becikowego. Postanowiono zawiesić obowiązywanie rygorystycznych przepisów na dwa lata.

Najważniejsze zmiany

Według najnowszych zmian kobiety które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub planują wystąpić o wypłatę becikowego nie będą już musiały udowadniać stałej opieki lekarskiej od 10 tygodnia ciąży. Aby otrzymać pieniądze z tytułu becikowego wystarczy przedłożyć zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.

Co kobietami, którym odmówiono wypłaty becikowego?

Becikowe otrzymają także te kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty. Dotyczy to tych przypadków w których kobiety nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. 

Zobacz również: Który rodzic otrzyma becikowe?

Kiedy te kobiety otrzymają pieniądze?

Matki, którym odmówiono przyznania becikowego ze względu na brak zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego regularne wizyty u ginekologa będą mogły ubiegać się o wypłatę pieniędzy po wejściu nowych przepisów w życie. Projekt powinien stanąć na najbliższym posiedzeniu rządu.

Gdzie trzeba się zgłosić po pieniądze?

Nic się nie zmienia. Po becikowe na nowych zasadach trzeba będzie udać się do Urzędu Gminy lub Miejskiego Ośrodków Pomocy Społecznej.

Za dwa lata rygorystyczne przepisy wrócą

Przepisy dotąd obowiązujące powrócą za dwa lata. Kobiety, które będą chciały wtedy dostać becikowe będą musiały legitymować się zaświadczeniem potwierdzającym stały nadzór lekarski od 10 tygodnia ciąży.
Przez te dwa lata zawieszenia przepisów oba resorty planują przeprowadzenie kampanii informacyjnej w mediach i instytucjach pożytku publicznego, tak aby zaznajomić przyszłe młode matki ze zmianami w przepisach.

Dlaczego regularny nadzór lekarza lub położnej jest tak ważny podczas ciąży?

Eksperci z dziedziny ginekologii i położnictwa, pediatrii oraz genetyki, uważają okres do 10 tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju dziecka. Od 17 dnia do 7 tygodnia – powstaje większość narządów i tkanek. W tym okresie zarodek jest najbardziej podatny na negatywne działanie zewnętrznych szkodliwych czynników. Mogą spowodować powstanie szeregu wad wrodzonych, a nawet doprowadzić śmierci nienarodzonego dziecka. Oddając się pod opiekę lekarza w pierwszym okresie ciąży można też wykryć infekcje w organizmie matki, jak cytomegalia czy toksoplazmoza. Wczesne i częste wizyty ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej sprzyjają monitorowaniu przebiegu ciąży oraz pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości. W przypadku ich wystąpienia można szybko zareagować ograniczając w ten sposób występowania powikłań lub zagrożeń we wczesnym okresie ciąży. Konsekwencją profilaktycznych wizyt jest ograniczenie liczbę zgonów noworodków, wad wrodzonych, czy zmniejszenie odsetku wcześniactwa.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama