REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek szkolny 2017/2018

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zasiłek szkolny 2017/2018/ fot. Fotolia
Zasiłek szkolny 2017/2018/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek szkolny może zostać przyznany uczniowi, który przejściowo znalazł się w trudnej sytuacji materialnej, co jest spowodowane zdarzeniem losowym. Zasiłek ten nie może przekroczyć pięciokrotności zasiłku rodzinnego na dziecko w wieku od 5 do 18 lat, a więc kwoty 620 zł.

REKLAMA

Instytucja zasiłku szkolnego została uregulowana w ustawie o systemie oświaty. Zgodnie z art. 90e tej ustawy, zasiłek szkolny przyznany może zostać uczniowi, który przejściowo znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. Pojęcia trudnej sytuacji materialnej nie należy utożsamiać z niskimi dochodami w rodzinie - takie rozumienie jest właściwe dla instytucji stypendium szkolnego, a w przypadku zasiłku szkolnego należy rozumieć to szerzej.Trudna sytuacja materialna, o której mowa w opisywanym przepisie może oznaczać problemy z płynnością finansową, które powstały na skutek zdarzenia losowego.

REKLAMA

Zdarzeniem losowym, które mogło spowodować trudną sytuację materialną mógł być np. pożar, powódź, włamanie, nagła choroba ucznia lub rodzica, śmierć jednego z rodziców, utrata pracy przez rodziców itd. To wyliczenie jedynie przykładowe - zaistnienie jednej z w/w sytuacji wcale nie musi oznaczać, że zasiłek zostanie przyznany na pewno. Przyznanie zasiłku zależy od oceny indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.

Do domu zamożnych Kowalskich włamano się i ukradziono bardzo cenną biżuterię.Takie zdarzenie raczej nie będzie powodem do przyznania zasiłku szkolnego ponieważ nie ma to wpływu na proces edukacyjny ucznia i związane z nim koszty - uczeń może dalej bez przeszkód uczyć się.

Niezbyt zamożnym Wójcikom skradziono samochód, którym ojciec (główny żywiciel rodziny) dojeżdżał codziennie do pracy ponad 50 km. Wójcikowie muszą przeznaczyć teraz wszystkie środki na nowy samochód ponieważ ojciec straci pracę. W takie sytuacji istnieją przesłanki by przyznać Wójcikom zasiłek szkolny. Zasiłek szkolny należałoby przyznać także w razie gdyby ojciec stracił pracę.

Dwie formy zasiłku

Zasiłek szkolny może zostać udzielony pod dwoma postaciami:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • świadczenie pieniężne;
  • pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym.

Świadczenie pieniężne jest przeznaczane na wydatki związane z procesem edukacji.

Zasiłek szkolny może zostać przyznany raz lub kilka razy do roku - to czy zostanie przyznany zawsze zależy od oceny indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.

Wysokość zasiłku szkolnego

Zasiłek szkolny może zostać przyznany w wysokości nieprzekraczającej pięciokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, który przysługuje na dziecko w wieku od 5 do 18 lat. W okresie od 1 listopada 2016 r. do 31 października 2017 r. zasiłek rodzinny na wskazane dziecko wynosi 124 zł miesięcznie. Od 1 listopada 2017 r. wysokość zasiłku rodzinnego pozostanie niezmieniona - będzie to dalej 124 zł.

Od dnia 1 listopada 2016. zasiłek szkolny nie może przekroczyć 620 zł (124 zł x 5 = 620 zł).

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego, które uzasadnia jego przyznanie - przekroczenie tego terminu sprawia, że możliwość ubiegania się o zasiłek szkolny wygasa.

Zasiłek szkolny jest wypłacany niezależnie od stypendium szkolnego, co w praktyce oznacza, że jest możliwe otrzymanie jednocześnie zasiłku szkolnego i stypendium.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U. z 2015 r. poz. 1238)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA