reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Ogólnopolska Sieć Edukacyjna od 1 września 2018 r.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna od 1 września 2018 r.

W dniu 12 września 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Projekt zakłada utworzenie publicznej sieci telekomunikacyjnej, dzięki której uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zwłaszcza tych znajdujących się w małych miejscowościach, otrzymają dostęp do Internetu o prędkości 100 Mb/s.

Rada Ministrów zdecydowała się na przyjęcie projektu ustawy zakładającej utworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Wprowadzenie OSE ma na celu utworzenie nowoczesnej infrastruktury z szybkim Internetem przy jednoczesnym wyrównaniu szans dzieci uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych położonych w małych miejscowościach. Dzięki OSE wszyscy uczniowie będą mogli korzystać z Internetu o prędkości 100 Mb/s.

Czym będzie OSE i kto za to zapłaci?

OSE ma być siecią publiczną, której struktura oparta będzie na infrastrukturze telekomunikacyjnej należącej do operatorów telekomunikacyjnych lub jednostek samorządu terytorialnego wykonujących działalność związaną z telekomunikacją. Projektodawca przewiduje możliwość inwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną przez operatora sieci OSE, ale wyłącznie, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia jednostkom oświatowym dostępu do tej sieci. Operatorem OSE ma być Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy

Dostęp do Internetu ma być darmowy. Koszty jakie będzie niosło ze sobą funkcjonowanie sieci będą pokrywane ze środków budżetu państwa. Rząd zapowiada jednak próby uzyskania środków na sfinansowanie nakładów inwestycyjnych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Wykluczenie cyfrowe

Z danych uzyskanych przez MC i MEN w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji stanu dostępu do Internetu w jednostkach oświatowych wynika, że jedynie 23 proc jednostek oświatowych ma dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Aż 40 proc jednostek oświatowych ma dostęp do Internetu o przepustowości do 10 Mb/s.

Większość jednostek oświatowych jest więc wykluczona cyfrowo, co uniemożliwia zastosowanie nowoczesnych metod nauczania. Jak wskazuje Rada Ministrów: brak powszechnego dostępu do szybkiego Internetu stanowi przeszkodę w budowie potencjału intelektualnego społeczeństwa oraz utrzymywania skutecznej przewagi konkurencyjnej gospodarki.

Nie tylko Internet

OSE ma zapewnić wszystkim uczniom dostęp nie tylko do szybkiego Internetu ale także do usług bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego oraz narzędzi wspomagających korzystanie z technologii cyfrowych. Wyrównane zostaną również szanse edukacyjne wszystkich uczniów w Polsce, zwłaszcza tych uczących się w małych szkołach.

Dzięki udostępnieniu uczniom dostępu do szybkiego Internetu możliwe będzie zastosowanie nowoczesnych metod nauczania przy wykorzystaniu zasobów internetowych. MEN ma opracować szczegółowe zasady udostępniania i gromadzenia tych zasobów.

Prace nad projektem trwają już od 2016 r. Ustawa ma wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw jednak świadczenie pierwszych usług w ramach OSE planowane jest od 1 września 2018 r.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.09.2017

Autor:

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zdjęcia

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna od 1 września 2018 r./fot. Fotolia
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna od 1 września 2018 r./fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama