Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia rodzinne

REKLAMA

REKLAMA

 Świadczenie rodzinne są zbiorczym określeniem dla różnych form wspierania rodziny.

Świadczenia rodzinne

REKLAMA

Świadczenia rodzinne to wspólna nazwa obejmująca takie świadczenia jak:

  1)  zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;

  2)  świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne;

  3)  zapomoga wypłacana przez gminy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  4)  jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe).

Celem udzielania tych świadczeń jest wsparcie finansowe rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej a wychowującej dzieci uczęszczające do szkoły, w tym dzieci niepełnosprawne.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny w 2012 r.

Warunki uzyskania świadczeń rodzinnych

Generalnie warunkiem otrzymania świadczeń rodzinnych jest spełnienie kryterium dochodowego. Wyjątek stanowi tu przyznawanie zasiłku pielęgnacyjnego i i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego.

Świadczenia rodzinne przysługują obywatelom polskim, cudzoziemcom posiadającym obywatelstwo państwa członkowskiego UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz cudzoziemcom przebywającym na terytorium RP, posiadającym status uchodźcy lub zezwolenie na osiedlenie się w Polsce, pod warunkiem, że zamieszkują łącznie z członkami rodzin na terytorium naszego kraju.

Wnioski

REKLAMA

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, a później ich wypłata następuje na wniosek małżonka, rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby uprawnionej do reprezentowania takiej osoby, bądź dziecka. Wniosek o przyznanie świadczeń rodzinnych powinien zawierać informacje dotyczące osoby występującej o takie świadczenia i dzieci pozostających na jej utrzymaniu.

Świadczenia rodzinne wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia danego miesiąca. Jeżeli jednak wniosek o świadczenie zostanie złożony po 10. dniu danego miesiąca, świadczenia będą wypłacane nie później niż do ostatniego dnia następnego miesiąca. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów faktycznych lub prawnych dziecka do świadczeń rodzinnych świadczenia te wypłaca się temu z nich, który pierwszy złożył wniosek. Jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie z obojgiem rodziców, świadczenia rodzinne wypłaca się temu z rodziców, pod którego opieką dziecko się znajduje.

Środki na wypłacanie świadczeń rodzinnych pozyskiwane są z budżetu państwa, a samej wypłaty dokonują organy samorządowe: wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.

Rodzaje, uprawnione podmioty, wysokość i tryb przyznawania oraz wypłaty świadczeń rodzinnych uregulowany jest w ustawie z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.).

Porównaj:

www.infor.pl/prawo/renty

zasiłki.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 r.? To już w październiku!

  W październiku tradycyjnie czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Jakie przepisy to regulują? Co z pracownikami, którzy w tym czasie mają nocną zmianę?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  REKLAMA

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  REKLAMA

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  REKLAMA