reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek rodzinny w 2012 r.

Zasiłek rodzinny w 2012 r.

Od 2012 r. zasiłek rodzinny będzie łatwiejszy do uzyskania. Wszystko za sprawą zmian w sposobie obliczania dochodu rodziny.

Dochód rodziny nie będzie dzielony przez 12 miesięcy tak jak dotychczas, a tylko przez te liczbę miesięcy, kiedy był faktycznie osiągany. Dobrą wiadomością dla rodzin jest to, iż do dochodu rodziny nie będą wliczane stypendia uzyskiwane przez uczniów i studentów. Obecnie pomniejszają one wysokość dochodu rodziny.

Dochód utracony, dochód uzyskany

Prawo do uzyskania zasiłku rodzinnego ustalane będzie od pierwszego pełnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu (nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku).

W przypadku uzyskania dochodu, sytuacja zależy od tego, kiedy nastąpiła zmiana. Jeżeli uzyskanie przez członka rodziny dochodu nastąpiło w roku, z którego dochody stanowią podstawę do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, to uzyskany dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten został osiągnięty . Warunkiem jest otrzymywanie dochodu w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych. Jeżeli uzyskanie dochodu nastąpiło po roku, z którego dochody stanowią podstawę do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, dochód członka rodziny powiększa się o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty (o ile dochód ten osoba będzie otrzymywała w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych).

Zobacz: Wszystko o zasiłkach

Rodzina w roku poprzedzającym okres zasiłkowy rozpoczęła pracę z dniem 1 czerwca i uzyskała dochód w wysokości 1000 zł miesięcznie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dochód taki dzielony byłby przez 12 miesięcy, co dawałoby kwotę 583 zł. Po zmianach osiągnięty dochód dzielony będzie przez liczbę miesięcy, w których byłby uzyskiwany (7000 zł /7=1000 zł).

Gdy wskutek uzyskania dochodu dochód rodziny powoduje utratę prawa do zasiłku, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu, w którym dochód został uzyskany.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Zmiany w sposobie obliczania dochodu mają sprawić, by prawo do zasiłku rodzinnego ustalane było na podstawie dochodu zbliżonego do faktycznie osiąganego w okresie pobierania świadczenia.

Katalog sytuacji powodujących utratę dochodu będzie obejmował utratę zasiłku chorobowego, zasiłku rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a także utratę zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń.

Dochód uzyskany stanowiło będzie uzyskanie zasiłku chorobowego, zasiłku rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

O zasiłku rodzinnym słów kilka

Zasiłek rodzinny przysługuje w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Przysługuje najbiedniejszym rodzinom, w których miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekracza kwoty 504,00 zł (lub 583 zł, jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne).

Wysokość świadczenia uzależniona jest od wieku dziecka i wynosi:

  • 68 zł  na dziecko do ukończenia 5 roku życia;
  • 91 zł na dziecko powyżej 5 lat do ukończenia 18 roku życia;
  • 98 zł na dziecko powyżej 18 lat do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny 2013

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama