| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Zasiłek szkolny 2018/2019

Zasiłek szkolny 2018/2019

Uczeń znajdujący się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego może otrzymać wsparcie finansowe w postaci zasiłku szkolnego. Zasiłek szkolny może zostać przyznany w formie pomocy rzeczowej lub świadczenia pieniężnego. Na jakie wsparcie mogą liczyć uczniowie w roku szkolnym 2018/2019 i jak je uzyskać?

Pomoc materialna udzielana uczniom może mieć charakter socjalny albo motywacyjny. W ramach świadczeń o charakterze socjalnym możemy wyróżnić zasiłek socjalny i stypendium socjalne. Kwestie związane z zasiłkiem szkolnym zostały uregulowane w art. 90e ustawy o systemie oświaty.

Wsparcie w trudnej sytuacji

Zasiłek szkolny stanowi rodzaj wsparcia finansowego dla ucznia znajdującego się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (np. śmierć rodzica lub prawnego opiekuna, nagła choroba w rodzinie ucznia, kradzież w mieszkaniu ucznia, pożar, powódź lub klęska inna żywiołowa)

 Wsparcie w postaci zasiłku szkolnego może zostać udzielone w dwóch postaciach:

  • w formie świadczenia pieniężnego - na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym;
  • w formie rzeczowej o charakterze edukacyjnym.

Zasiłek szkolny jest przyznawany niezależnie od stypendium szkolnego, co oznacza że możliwe jest jednoczesne otrzymywanie zarówno stypendium szkolnego jak i zasiłku szkolnego. Ponadto, wsparcie w tej może zostać przyznane raz lub kilka razy do roku – wszystko jest uzależnione od oceny indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.

Ile wynosi zasiłek szkolny?

Zasiłek szkolny może zostać przyznany w wysokości nieprzekraczającej pięciokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, który przysługuje na dziecko w wieku od 5 do 18 lat.

W praktyce zasiłek szkolny nie będzie mógł przekroczyć kwoty 620 zł.

Jak uzyskać zasiłek szkolny?

Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w urzędzie gminy (miasta) właściwym dla miejsca zamieszkania.

Wniosek należy złożyć w terminie do dwóch miesięcy od dnia wystąpienia zdarzenia losowego. Niedochowanie terminu uniemożliwi późniejsze ubieganie się o przyznanie zasiłku szkolnego ze względu na zdarzenie losowe, na które chcieliśmy się powoływać.

Możliwość złożenia wniosku mają rodzice/prawni opiekunowie ucznia oraz pełnoletni uczeń.

Składając wniosek należy pamiętać by dołączyć do niego oświadczenia, zaświadczenia lub inne dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia losowego, oraz wskazujące, że wystąpienie tego zdarzenia miało wpływ na pogorszenie się sytuacji materialnej ucznia/uczniów. Takimi dokumentami mogą być np. akt zgonu, zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie z Policji, Straży Pożarnej itd.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1457 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »