REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok szkolny 2024/2025. Można dostać 2250 zł dopłaty do nauki angielskiego. Rozpoczął się nabór wniosków.

język angielski dofinansowanie rok szkolny 2024/2025 egzamin ósmoklasisty młodzież
Rok szkolny 2024/2025. Można dostać 2250 zł dopłaty do nauki angielskiego. Rozpoczął się nabór wniosków.
LStockStudio
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie dodatkowych lekcji angielskiego dla uczniów ósmych klas. Ruszył nabór na rok szkolny 2024/2025. Dopłata to 25 zł brutto do godziny lekcji. Program pokryje 50 proc. kosztów wynagrodzenia nauczyciela.

Dodatkowe lekcje angielskiego dla uczniów ósmych klas

Ruszył nabór wniosków do programu Youngster na rok szkolny 2024/2025. Potrwa do 22 lipca 2024 r. W ramach programu 20 szkół podstawowych z małych miejscowości będzie miało szansę otrzymać dofinansowanie do organizacji dodatkowych lekcji języka angielskiego dla uczniów ósmych klas. Wybór nie jest przypadkowy, a dofinansowanie ma wyraźny związek z egzaminem ósmoklasisty, do którego będą przygotowywali się uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych. Średni wynik z testu ósmoklasisty z języka angielskiego w szkole z 2023 r. oraz 2024 r. jest również jednym z podstawowych kryteriów, które będą miały znaczenie podczas rekrutacji do programu.
Youngster to program wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich poprzez naukę języka angielskiego, realizowany przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od 2006 roku. Dodatkowe zajęcia językowe będą odbywały się przez cały rok szkolny, obejmą łącznie 90 godzin na grupę i będą realizowane w szkole w ramach zajęć pozalekcyjnych.

REKLAMA

Program pokryje 50 proc. kosztów wynagrodzenia nauczyciela

Program jest przeznaczony dla szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców). W ramach programu organ prowadzący szkołę musi zobowiązać się do pokrycia 50 proc. całkowitych kosztów wynagrodzenia nauczyciela. Jego wysokość została określona jako 50 zł brutto, a umowa przewiduje, że odbędzie się  90 godzin lekcyjnych dla każdej z grup zaawansowania, co daje dofinansowanie w wysokości 2250 zł dla grupy. Dodatkowe zobowiązanie dotyczy dowozu uczniów na zajęcia - jeśli istnieje taka potrzeba. Udział w programie mogą zgłaszać  gminy, które nie uczestniczyły w nim, począwszy od edycji w roku szkolnym 2018/19. Zrobiono jednak wyjątek dla gmin, w których nauczyciel języka angielskiego uzyskał tytuł YoungMASTER. Również na organie prowadzącym szkołę ciąży obowiązek wskazania nauczyciela, który zostanie objęty obowiązkowym szkoleniem metodycznym i będzie prowadził zajęcia z uczniami.
Jak podano na stronie youngster.pl, drugim kryterium branym pod uwagę (obok średniego wyniku z testu ósmoklasisty z języka angielskiego w szkole z 2023 r. oraz 2024 r.) będzie wskaźnik podstawowych dochodów podatkowych na 1 mieszkańca gminy (średnia przyjęta do obliczania subwencji wyrównawczej z 3 ostatnich lat). Zgłoszone szkoły zostaną uszeregowane metodą pozycyjną, przy czym szkoła z gminy o najwyższym dochodzie uzyska 1 pkt, szkoła z gminy o najniższym dochodzie – liczbę punktów odpowiadającą liczbie szkół zakwalifikowanych do oceny merytorycznej. Analogicznie, w przypadku drugiego wskaźnika: szkoła, w której wyniki były najwyższe, otrzyma 1 pkt, szkoła z najniższymi wynikami otrzyma liczbę punktów odpowiadającą liczbie szkół zakwalifikowanych do oceny merytorycznej. Szkoły, które uzyskają największą liczbę punktów, zostaną zakwalifikowane do programu. Jak z tego wynika, premiowane będą wnioski gmin o najniższym wskaźniku podstawowych dochodów podatkowych na mieszkańca oraz te, w których średni wynik egzaminu ósmoklasisty z j. angielskiego w szkole w latach 2023 oraz 2024 był najniższy. Szkoła jest zgłaszana przez organ prowadzący. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA