REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok szkolny 2024/2025. Można dostać 2250 zł dopłaty do nauki angielskiego. Rozpoczął się nabór wniosków.

język angielski dofinansowanie rok szkolny 2024/2025 egzamin ósmoklasisty młodzież
Rok szkolny 2024/2025. Można dostać 2250 zł dopłaty do nauki angielskiego. Rozpoczął się nabór wniosków.
LStockStudio
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie dodatkowych lekcji angielskiego dla uczniów ósmych klas. Ruszył nabór na rok szkolny 2024/2025. Dopłata to 25 zł brutto do godziny lekcji. Program pokryje 50 proc. kosztów wynagrodzenia nauczyciela.

Dodatkowe lekcje angielskiego dla uczniów ósmych klas

Ruszył nabór wniosków do programu Youngster na rok szkolny 2024/2025. Potrwa do 22 lipca 2024 r. W ramach programu 20 szkół podstawowych z małych miejscowości będzie miało szansę otrzymać dofinansowanie do organizacji dodatkowych lekcji języka angielskiego dla uczniów ósmych klas. Wybór nie jest przypadkowy, a dofinansowanie ma wyraźny związek z egzaminem ósmoklasisty, do którego będą przygotowywali się uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych. Średni wynik z testu ósmoklasisty z języka angielskiego w szkole z 2023 r. oraz 2024 r. jest również jednym z podstawowych kryteriów, które będą miały znaczenie podczas rekrutacji do programu.
Youngster to program wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich poprzez naukę języka angielskiego, realizowany przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od 2006 roku. Dodatkowe zajęcia językowe będą odbywały się przez cały rok szkolny, obejmą łącznie 90 godzin na grupę i będą realizowane w szkole w ramach zajęć pozalekcyjnych.

REKLAMA

Program pokryje 50 proc. kosztów wynagrodzenia nauczyciela

Program jest przeznaczony dla szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców). W ramach programu organ prowadzący szkołę musi zobowiązać się do pokrycia 50 proc. całkowitych kosztów wynagrodzenia nauczyciela. Jego wysokość została określona jako 50 zł brutto, a umowa przewiduje, że odbędzie się  90 godzin lekcyjnych dla każdej z grup zaawansowania, co daje dofinansowanie w wysokości 2250 zł dla grupy. Dodatkowe zobowiązanie dotyczy dowozu uczniów na zajęcia - jeśli istnieje taka potrzeba. Udział w programie mogą zgłaszać  gminy, które nie uczestniczyły w nim, począwszy od edycji w roku szkolnym 2018/19. Zrobiono jednak wyjątek dla gmin, w których nauczyciel języka angielskiego uzyskał tytuł YoungMASTER. Również na organie prowadzącym szkołę ciąży obowiązek wskazania nauczyciela, który zostanie objęty obowiązkowym szkoleniem metodycznym i będzie prowadził zajęcia z uczniami.
Jak podano na stronie youngster.pl, drugim kryterium branym pod uwagę (obok średniego wyniku z testu ósmoklasisty z języka angielskiego w szkole z 2023 r. oraz 2024 r.) będzie wskaźnik podstawowych dochodów podatkowych na 1 mieszkańca gminy (średnia przyjęta do obliczania subwencji wyrównawczej z 3 ostatnich lat). Zgłoszone szkoły zostaną uszeregowane metodą pozycyjną, przy czym szkoła z gminy o najwyższym dochodzie uzyska 1 pkt, szkoła z gminy o najniższym dochodzie – liczbę punktów odpowiadającą liczbie szkół zakwalifikowanych do oceny merytorycznej. Analogicznie, w przypadku drugiego wskaźnika: szkoła, w której wyniki były najwyższe, otrzyma 1 pkt, szkoła z najniższymi wynikami otrzyma liczbę punktów odpowiadającą liczbie szkół zakwalifikowanych do oceny merytorycznej. Szkoły, które uzyskają największą liczbę punktów, zostaną zakwalifikowane do programu. Jak z tego wynika, premiowane będą wnioski gmin o najniższym wskaźniku podstawowych dochodów podatkowych na mieszkańca oraz te, w których średni wynik egzaminu ósmoklasisty z j. angielskiego w szkole w latach 2023 oraz 2024 był najniższy. Szkoła jest zgłaszana przez organ prowadzący. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

REKLAMA