REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

15 tys. laptopów do rozdania. Laptopy czwartoklasistów trafią do szkół. A co dalej z cyfryzacją nauczycieli? Już wiadomo.

laptop uczeń nauczyciel dziecko szkoła MEN bon na laptop
15 tys. laptopów do rozdania. Laptopy czwartoklasistów trafią do szkół. A co dalej z cyfryzacją nauczycieli? Już wiadomo.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Laptop dla czwartoklasisty. Zakończenie programu przesądzone. Komputery z programu trafią do szkół. A co dalej z cyfryzacją nauczycieli? To też już wiadomo. Będą zmiany doprecyzowujące i porządkowe. Od kiedy?

Zakończenie programu Laptop dla ucznia przesądzone

Już w lutym 2024 r. MEN poinformowało o zawieszeniu programu Laptop dla ucznia. Cisza panowała również w sprawie laptopów dla nauczycieli. Jedyne co było wiadome, to że zostanie w tym zakresie wprowadzony plan naprawczy. I choć na pojawiające się co jakiś czas pytanie, co dalej, nie padała żadna konkretna odpowiedź, to najwyraźniej toczyły się w tym zakresie prace, bo w poniedziałek 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która zakłada zakończenie programu Laptop dla ucznia i wprowadzenie w jego miejsce programu Cyfrowy uczeń.
Projekt zakłada:
1) uchylenie przepisów związanych z corocznym przekazywaniem laptopów uczniom rozpoczynającym naukę w klasie IV szkoły podstawowej;
2) wprowadzenie programu Cyfrowy uczeń.
Jakie będą założenia nowego programu? Na razie nie są znane konkrety. Jak podaje MEN, mają one być takie, aby realnie i kompleksowo podnoszone były potencjał i kompetencje cyfrowe uczniów. Program ma również być zgodny z polityką transformacji cyfryzacji edukacji.
Po zakończeniu programu Laptop dla ucznia pozostała nadwyżka ok. 15.000 laptopów. Co się z nimi stanie? Po przeprowadzeniu odpowiednich konkursów zostaną one przekazane organom prowadzącym szkoły.

REKLAMA

Doprecyzowujące zmiany w sprawie laptopów dla nauczycieli

A co dalej z laptopami dla nauczycieli? Określone grupy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nie był to laptop, ale bon o wartości 2500 zł na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Również w tym przypadku podstawą przekazania były przepisy ustawy z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która weszła w życie 2 sierpnia 2023 r. Wraz z pojawieniem się wątpliwości związanych z dalszym przekazywaniem laptopów uczniom, zapadła cisza w sprawie laptopów dla nauczycieli. Okazuje się jednak, że program nie został spisany na straty, a jedynie mają w nim zostać wprowadzone zmiany mające charakter porządkowy i doprecyzowujący w odniesieniu do mechanizmu przekazywania bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. Na przykład, zostanie zmodyfikowana wskazana w ustawie data zatrudnienia nauczycieli uprawnionych do otrzymania bonu, co ma zapobiegać wykluczeniu nauczycieli, którzy zmienili miejsce zatrudnienia w czasie roku szkolnego. Zmiany obejmą też przedsiębiorcę realizującego bony, a raczej oświadczenie o zgodności przekazywanych w systemie teleinformatycznym danych z dokumentami sprzedaży. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA