REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

15 tys. laptopów do rozdania. Laptopy czwartoklasistów trafią do szkół. A co dalej z cyfryzacją nauczycieli? Już wiadomo.

laptop uczeń nauczyciel dziecko szkoła MEN bon na laptop
15 tys. laptopów do rozdania. Laptopy czwartoklasistów trafią do szkół. A co dalej z cyfryzacją nauczycieli? Już wiadomo.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Laptop dla czwartoklasisty. Zakończenie programu przesądzone. Komputery z programu trafią do szkół. A co dalej z cyfryzacją nauczycieli? To też już wiadomo. Będą zmiany doprecyzowujące i porządkowe. Od kiedy?

Zakończenie programu Laptop dla ucznia przesądzone

Już w lutym 2024 r. MEN poinformowało o zawieszeniu programu Laptop dla ucznia. Cisza panowała również w sprawie laptopów dla nauczycieli. Jedyne co było wiadome, to że zostanie w tym zakresie wprowadzony plan naprawczy. I choć na pojawiające się co jakiś czas pytanie, co dalej, nie padała żadna konkretna odpowiedź, to najwyraźniej toczyły się w tym zakresie prace, bo w poniedziałek 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która zakłada zakończenie programu Laptop dla ucznia i wprowadzenie w jego miejsce programu Cyfrowy uczeń.
Projekt zakłada:
1) uchylenie przepisów związanych z corocznym przekazywaniem laptopów uczniom rozpoczynającym naukę w klasie IV szkoły podstawowej;
2) wprowadzenie programu Cyfrowy uczeń.
Jakie będą założenia nowego programu? Na razie nie są znane konkrety. Jak podaje MEN, mają one być takie, aby realnie i kompleksowo podnoszone były potencjał i kompetencje cyfrowe uczniów. Program ma również być zgodny z polityką transformacji cyfryzacji edukacji.
Po zakończeniu programu Laptop dla ucznia pozostała nadwyżka ok. 15.000 laptopów. Co się z nimi stanie? Po przeprowadzeniu odpowiednich konkursów zostaną one przekazane organom prowadzącym szkoły.

REKLAMA

Doprecyzowujące zmiany w sprawie laptopów dla nauczycieli

A co dalej z laptopami dla nauczycieli? Określone grupy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nie był to laptop, ale bon o wartości 2500 zł na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Również w tym przypadku podstawą przekazania były przepisy ustawy z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która weszła w życie 2 sierpnia 2023 r. Wraz z pojawieniem się wątpliwości związanych z dalszym przekazywaniem laptopów uczniom, zapadła cisza w sprawie laptopów dla nauczycieli. Okazuje się jednak, że program nie został spisany na straty, a jedynie mają w nim zostać wprowadzone zmiany mające charakter porządkowy i doprecyzowujący w odniesieniu do mechanizmu przekazywania bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. Na przykład, zostanie zmodyfikowana wskazana w ustawie data zatrudnienia nauczycieli uprawnionych do otrzymania bonu, co ma zapobiegać wykluczeniu nauczycieli, którzy zmienili miejsce zatrudnienia w czasie roku szkolnego. Zmiany obejmą też przedsiębiorcę realizującego bony, a raczej oświadczenie o zgodności przekazywanych w systemie teleinformatycznym danych z dokumentami sprzedaży. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA