REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydłużenie urlopów dla rodzin zastępczych

rodziny zastępcze urlopy wynagrodzenia
rodziny zastępcze urlopy wynagrodzenia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ramach zmiany w ustawie o wspieraniu rodzin i pieczy zastępczej wydłużamy urlopy dla rodziców zastępczych i podwyższamy ich wynagrodzenia - powiedziała w poniedziałek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodzin i pieczy zastępczej uchwalona przez Sejm wprowadza między innymi całkowity zakaz tworzenia nowych domów dziecka.

REKLAMA

"Jednak wymaga to wielu różnych instrumentów, stąd chcemy pomóc samorządom w wypełnianiu takich zadań. Na poziomie powiatu wprowadzamy rejestry, derejonizację czy zakaz blokowania miejsc w pieczy rodzinnej" - podkreśliła w poniedziałek na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.

Dłuższe urlopy i wyższe wynagrodzenia dla rodzin zastępczych

REKLAMA

Dodała, że zmiany, które są wprowadzane dotyczą też procesów adopcyjnych. "Wydłużamy urlopy dla rodziców zastępczych, podwyższamy ich wynagrodzenia. Myślę, że to też pomoże samorządom zachęcać rodziny do podejmowania takich wyzwań jak bycie rodziną zastępczą" - powiedziała.

W jej ocenie bycie rodziną zastępczą to "zawsze duże wyzwanie, bo wiemy doskonale, jak ogromną odpowiedzialnością jest podjęcie się takiej pracy". "Widzimy, że jest wiele powiatów w Polsce, co najmniej kilkadziesiąt, które z ogromnym sukcesem rozwijają rodziny zastępcze. To zależy oczywiście od wielu czynników, ale chcemy samorządom w tym pomagać. Wzrost wynagrodzeń to jest jedna z tych zmian. Chcemy też promować rodzicielstwo zastępcze, dlatego planujemy kampanię społeczną. Widzimy, że dobra praca samorządów z rodzinami zastępczymi przynosi efekty i jest to możliwe" - stwierdziła.

Asystenci rodzin

Podkreśliła, że trwają prace nad kolejną nowelizacją dotyczącą obszaru profilaktyki, gdzie największą rolę pełnią asystenci rodzin. "Uczestniczyłam ostatnio w zlocie asystentów rodzin, podczas którego rozmawialiśmy o kierunkach zmian, jeśli chodzi o rolę asystenta i profesjonalizację dalszą tego zawodu. Myślę, że wkrótce te zmiany przedstawimy w postaci kolejnego projektu nowelizacji tej ustawy, bo jest to obszar niesłychanie ważny" - wyjaśniła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z sądami rodzinnymi

Według minister należy też pamiętać o roli sądów rodzinnych, ponieważ "to one podejmują decyzję o odbieraniu dzieci z rodzin i to są zawsze decyzje indywidulane dotyczące konkretnej rodziny i dziecka". "Z pewnością potrzebna jest profesjonalizacja sądów rodzinnych i wzmocnienie roli asystentów rodzin. Jest potrzeba wzajemnego zaufania między asystentem a rodziną i tu potrzebne są właśnie zmiany legislacyjne" - podsumowała minister Socha.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

Przedostatnie 13. emerytury będą wypłacone wcześniej. Ile wyniesie "trzynastka" na rękę?

Dobiega końca tegoroczna wypłata 13. emerytur. Przedostatnie „trzynastki" dotrą do seniorów jeszcze przed tym weekendem. W piątek, 19 kwietnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Obecnie rozpętanie debaty o aborcji nie opłaca się nikomu, potwierdził Terlikowski. I nie ma to związku z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Układ sił jest taki, że na tym etapie koalicja nie jest w stanie przegłosować w Sejmie aborcji do 12 tygodnia. Nie jest w tym wypadku nawet niezbędne weto Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdzi Terlikowski w czasie rozmowy w naszym studiu.

Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

REKLAMA

Mniej niż miesiąc dzieli nas od egzaminów ósmoklasistów i matur. Czas na naukę powoli się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom w inny sposób. Sprawdź, co możesz zrobić.

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem.

Sposób rozliczania ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA