reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Jak emeryt może przekazać 1 procent podatku

Jak emeryt może przekazać 1 procent podatku

Emeryt podobnie, jak każdy inny podatnik ma prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Urząd skarbowy przekaże wpłatę na wskazaną przez emeryta organizację.

Warunkiem koniecznym, który musi zostać spełniony, aby emeryt mógł przekazać 1 proc. podatku jest konieczność samodzielnego rozliczenia się z urzędem skarbowym. Zasadą jest, że ZUS samodzielnie rozlicza emeryta. Przesyła emerytowi i urzędowi skarbowemu corocznie PIT-40 stanowiący roczne obliczenie podatku emeryta.

Jeśli emeryt chce przekazać 1 proc. podatku na cele organizacji pożytku publicznego musi się sam rozliczyć z fiskusem. 

Zobacz także:Jak emeryt może rozliczyć się z fiskusem za 2010 rok

Aby przekazać 1 procent podatku na cele dobroczynne emeryt musi najpierw dokonać wybory organizacji, czyli zdecydować której organizacji chcemy przekaże swoje pieniądze. Wykaz organizacji pożytku publicznego głoszony jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz jest ogłoszony wyłącznie w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Następnie w zeznaniu podatkowym, które wypełnia emeryt musi wpisać numer KRS (czyli Krajowego Rejestru Sądowego) właściwej organizacji. We wzorach zeznań podatkowych znajduje się blok zatytułowany „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Na jednym formularzu PIT emeryt może przekazać odpis 1 proc. tylko jednej organizacji. Emeryt nie może podzielić swojego 1% między kilka organizacji.

Emeryt w zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).

W rozliczeniach za 2010 rok nie ma potrzeby wpisywania nazwy organizacji publicznego, na którą emeryt chce przekazać 1 procent. Wystarczy podanie numeru KRS. Emeryt musi pamiętać, że musi wpisać kwotę, którą chce przekazać dla organizacji. Kwota ta nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Pieniądze z 1 procent podatku należnego urząd skarbowy przekaże na konto wybranej organizacji do lipca roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Zobacz dział:Emerytury 2011

Podstawa prawna: Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na jednym formularzu PIT emeryt może przekazać odpis 1 proc. tylko jednej organizacji.
Na jednym formularzu PIT emeryt może przekazać odpis 1 proc. tylko jednej organizacji.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama