reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Jak emeryt może rozliczyć się z fiskusem za 2010 rok

Jak emeryt może rozliczyć się z fiskusem za 2010 rok

Emeryt może, ale nie musi się rozliczać z urzędem skarbowym. Może to za niego zrobić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasadą jest, że emeryta z urzędem skarbowym rozlicza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W określonych przypadkach emeryt musi sam rozliczyć się z fiskusem i wypełnić PIT.
Obowiązkiem ZUS jest co roku sporządzanie informacji o dochodach uzyskanych przez emerytów, nawet jeśliby pobierali swoje świadczenia tylko przez jeden miesiąc.

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych sporządzi i prześle PIT-40A informację o uzyskanych w 2010 roku przychodach przez emerytów.

Dla osób, które w 2010 roku pobierały i nadal to świadczenie uzyskują:
• emeryturę,
świadczenie przedemerytalne,
• zasiłek przedemerytalny,
• nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

Zobacz dział:Wysokość emerytury

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sporządza PIT-40A, czyli roczne obliczenie podatku. W związku z tym ZUS automatycznie rozlicza emeryta z podatku. Po skończeniu roku ZUS przesyła PIT-40 emerytowi i urzędowi skarbowemu.

Emeryci, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2011 roku.

ZUS sporządzi PIT-11A osobom, które nie pobierały wymienionych wyżej świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia.
Formularz ten otrzymają również te osoby, które w 2010 roku złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru. PIT-11A otrzymają także osoby, które złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia, czyli o 46,33 zł. Osoby, które pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa lub którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania również otrzymają PIT-11A.

Emeryt podobnie, jak inni podatnicy ma prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Oczywiście jeśli spełnia warunki niezbędne do ich otrzymania. Aby emeryt mógł skorzystać z którejś z ulg musi sam się rozliczyć z urzędem skarbowym.

Zobacz także:Jak emeryt może przekazać 1 procent podatku

Podstawa prawna: Ordynacja podatkowa

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby emeryt mógł skorzystać z którejś z ulg podatkowych musi sam się rozliczyć z urzędem skarbowym.
Aby emeryt mógł skorzystać z którejś z ulg podatkowych musi sam się rozliczyć z urzędem skarbowym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama