reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Kwota bazowa w 2012 roku

Kwota bazowa w 2012 roku

Wysokość kwoty bazowej w 2012 roku zależeć będzie od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość kwoty bazowej obowiązującej od dnia 1 marca 2012 roku poznamy najpóźniej do dnia 15 lutego 2012 roku. Ogłosi ją Prezes GUS.

Czym jest kwota bazowa

Kwota bazowa wyraża stałą część wymiaru emerytury, która zwana jest także częścią socjalną świadczenia emerytalnego. Kwota bazowa uwzględniana jest przy ustalaniu podstawy wymiaru, jak i obliczaniu wysokości świadczenia.

Kwota bazowa wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, w poprzednim roku kalendarzowym.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do 7 roboczego dnia lutego każdego roku kwotę przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym oraz kwotę bazową.

Zobacz także: Czym jest kwota bazowa i jakie ma znaczenie dla emeryta

Kwota bazowa 2011/2012

Kwota bazowa jest ustalana corocznie. Nowa kwota bazowa obowiązuje od dnia  1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego. W związku z tym w 2012 roku będą obowiązywać dwie kwoty bazowe. Pierwsza będzie obowiązywać do końca lutego 2012 roku, a druga – nowa, będzie obowiązywać od 1 marca 2012 roku.

Do końca lutego 2012 roku kwota bazowa wynosi 2822,66 zł.

Kwota bazowa 2012

Wysokość kwoty bazowej, która będzie obowiązywać od dnia 1 marca 2012 roku zostanie podana przez Prezesa GUS najpóźniej do 7 dnia roboczego lutego 2012 roku, czyli do dnia 15 lutego.

Wpływ kwoty bazowej na wysokość emerytury i renty

Wysokość emerytury zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od części stałej, tzw. Socjalnej emerytury, którą stanowi 24 proc. kwoty bazowej. Po drugie wysokość świadczenia emerytalnego stanowi część indywidualna, która zależy od liczby lat okresów ubezpieczenia (składkowych i nieskładkowych) i dochodów z określonego okresu ubezpieczenia (podstawy wymiaru emerytury).

Jak widać kwota bazowa ma istotny wpływ na wysokość świadczenie emerytalnego otrzymywanego przez emerytów.

Do obliczania podstawy wymiaru przyjmuje się kwotę bazową obowiązującą w dacie zgłoszenia wniosku.

Wysokość kwoty bazowej ma również wpływ na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy bowiem wynosi: 24 proc. kwoty bazowej oraz po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych, po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych i po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat.

Zobacz także: Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość kwoty bazowej, która będzie obowiązywać od dnia 1 marca 2012 roku zostanie podana do dnia 15 lutego.
Wysokość kwoty bazowej, która będzie obowiązywać od dnia 1 marca 2012 roku zostanie podana do dnia 15 lutego.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama