| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2017 > Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r.

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r.

W 2018 r. nastąpi podwyżka rent i emerytur. Jak wynika z rządowego rozporządzenia, waloryzacja tych świadczeń ma wynosić 2,7 proc. Najbiedniejsi emeryci dostaną więc o 27 złotych więcej.

1 marca każdego roku dokonywana jest waloryzacja rent i emerytur. Operacja ta polega na podwyżce tych świadczeń aby nie straciły na wartości w związku z inflacją. Tej podwyżki dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Jak wskazuje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskaźnik, o którym mowa powyżej, to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zwiększenie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, jest przedmiotem corocznych negocjacji, w ramach Rady Dialogu Społecznego. Negocjacje te przeprowadzane są w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.

Jeżeli Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni swojego stanowiska, Rada Ministrów ma obowiązek wydania rozporządzenia, w terminie 21 dni od dnia negocjacji, w którym określi wysokość zwiększenia. 

Biorąc pod uwagę wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 r., w wysokości 102,1% i prognozę realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2017 r. wynoszącej 3% (20% realnego wzrostu wynagrodzeń w 2017 r. - 0,6%) - prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2018 r. kształtuje się na poziomie 102,7%

Od 1 marca 2018 r. wysokość rent i emerytur podniesie się więc o 2,7 proc. Oznacza to, że najuboższy emeryt, a więc taki, który otrzymuje minimalną emeryturę w wysokości 1000 zł brutto, otrzyma o 27 zł więcej. Ci, którzy otrzymują emeryturę np. w wysokości 2000 zł otrzymają odpowiednio 44,14 zł więcej.

Pierwotne założenia zakładały podniesienie wysokości rent i emerytur o 2,4 proc, jednak z powodu wyższej niż wcześniej planowano inflacji, rząd podwyższył wskaźnik.

Przypomnieć tutaj należy, że od 1 października zmienia się wiek emerytalny – prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety po osiągnięciu 60 lat.

Szacuje się, że koszt waloryzacji rent i emerytur wyniesie ok. 5 miliardów 400 milionów złotych.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2017 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1438)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »