reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2017 > Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r.

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r.

W 2018 r. nastąpi podwyżka rent i emerytur. Jak wynika z rządowego rozporządzenia, waloryzacja tych świadczeń ma wynosić 2,7 proc. Najbiedniejsi emeryci dostaną więc o 27 złotych więcej.

1 marca każdego roku dokonywana jest waloryzacja rent i emerytur. Operacja ta polega na podwyżce tych świadczeń aby nie straciły na wartości w związku z inflacją. Tej podwyżki dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Jak wskazuje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskaźnik, o którym mowa powyżej, to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zwiększenie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, jest przedmiotem corocznych negocjacji, w ramach Rady Dialogu Społecznego. Negocjacje te przeprowadzane są w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.

Jeżeli Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni swojego stanowiska, Rada Ministrów ma obowiązek wydania rozporządzenia, w terminie 21 dni od dnia negocjacji, w którym określi wysokość zwiększenia. 

Biorąc pod uwagę wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 r., w wysokości 102,1% i prognozę realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2017 r. wynoszącej 3% (20% realnego wzrostu wynagrodzeń w 2017 r. - 0,6%) - prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2018 r. kształtuje się na poziomie 102,7%

Od 1 marca 2018 r. wysokość rent i emerytur podniesie się więc o 2,7 proc. Oznacza to, że najuboższy emeryt, a więc taki, który otrzymuje minimalną emeryturę w wysokości 1000 zł brutto, otrzyma o 27 zł więcej. Ci, którzy otrzymują emeryturę np. w wysokości 2000 zł otrzymają odpowiednio 44,14 zł więcej.

Pierwotne założenia zakładały podniesienie wysokości rent i emerytur o 2,4 proc, jednak z powodu wyższej niż wcześniej planowano inflacji, rząd podwyższył wskaźnik.

Przypomnieć tutaj należy, że od 1 października zmienia się wiek emerytalny – prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety po osiągnięciu 60 lat.

Szacuje się, że koszt waloryzacji rent i emerytur wyniesie ok. 5 miliardów 400 milionów złotych.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2017 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1438)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama