reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2018 > Od 2018 r. zostaną wprowadzone dodatkowe składki emerytalne

Od 2018 r. zostaną wprowadzone dodatkowe składki emerytalne

W 2018 r. pojawi się nowy model oszczędzania na emeryturę w postaci Pracowniczych Programów Kapitałowych. Obowiązek ich utworzenia spoczywać będzie na przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 19 pracowników. Obowiązek odkładania pieniędzy w tym programie będzie miał każdy pracownik, w wieku od 19 do 55 lat, jednak obowiązkowe będzie tylko zapisanie się do programu.

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie nowego modelu oszczędzania poprzez nowelizację ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

Od 2018 r. zaczną funkcjonować Pracownicze Programy Kapitałowe (dalej: PPK). Mają one służyć pracownikowi do oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Do takich programów Pracowniczych zostanie zapisany każdy obywatel, który będzie odkładał tam swoje pieniądze. Emerytura z PPK miały być wypłacana niezależnie od tej wypłacanej przez ZUS.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Obowiązek utworzenia PPK miałaby każda firma, która zatrudnia co najmniej 19 pracowników. Do programu zostanie zapisany automatycznie każdy pracownik, w wieku od 19 do 55 lat. Pracownicy w wieku powyżej 55 lat nie będą mieli obowiązku gromadzenia funduszy w PPK, jednak będą mieli taką możliwość jeżeli wyrażą chęć.

Mikroprzedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 19 pracowników mieliby możliwość wyboru miedzy PPK a Indywidualnym Planem Kapitałowym (IPK).

Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na fakt, że obowiązkowe jest jedynie zapisanie się do PPK. Każdy kto się zapisał będzie mógł się po 3 miesiącach się z programu wypisać.

Składka wnoszona przez pracownika do PPK będzie składać się z 3 części:

  • część pracodawcy;
  • część pracownika;
  • część dofinansowania z Funduszu Pracy.

Część pracownika domyślnie będzie wynosić co najmniej 2 % wynagrodzenia. Należy przy tym zaznaczyć jednak, że pracownik będzie miał możliwość zwiększenia swojej części o kolejne 2 punkty procentowe.

Część pracodawcy w PPK wynosić ma 1,5 %, natomiast część dofinansowania z Funduszu Pracy wynosić będzie 0,5 %. Pracodawcy przyznano również możliwość zwiększenia swojego wkładu w PKK nawet o 1 punkt procentowy. Pracodawca będzie mógł  także odliczyć sobie te wpłaty od podatku i składek na ZUS.

Ministerstwo Finansów ,,na zachętę’’ proponuje każdej zapisanej osobie jednorazową składkę powitalną w wysokości 250 zł.

Jak wynika z odpowiedzi na interpelację nr 11937 Podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Piotra Nowaka, PPK są wzorowane m.in. na brytyjskim systemie NEST (National Employment Savings Trust).

Pieniądze znajdujące się w PPK miałyby być inwestowane m.in. w akcje. Przez pierwsze dwa lata pieniędzmi zgromadzonymi na PPK zarządzać będzie Polski Fundusz Rozwoju. Po upływie 2 lat Polski Fundusz Rozwoju zostanie zastąpiony specjalnie utworzonymi w celu zarządzania PPK instytucjami.  

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 23.08.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 2018 r. zostaną wprowadzone dodatkowe składki emerytalne/fot. Fotolia
Od 2018 r. zostaną wprowadzone dodatkowe składki emerytalne/fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama