reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > "Polsko-kanadyjska" emerytura

"Polsko-kanadyjska" emerytura


W dniu 1 października 2009 roku weszła w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Dzięki niej wolno będzie łączyć staż ubezpieczeniowy z Polski i Kanady jeśli lata pracy w jednym państwie nie wystarczają do nabycia prawa do świadczenia.

Dzięki umowie można będzie sumować staż ubezpieczeniowy z obu państw – jeśli lata pracy w jednym państwie nie wystarczają do nabycia prawa do emerytury lub renty. Jeśli więc komuś brakuje kilku lat pracy do uzyskania w Polsce emerytury, to ZUS uwzględni przy jej ustalaniu również okresy przepracowane w Kanadzie.

Podwójna emerytura

Ten, kto pracował w obu państwach, może nabyć uprawnienia emerytalno-rentowe w każdym z nich, jeżeli spełni warunki wymagane ustawodawstwem wewnętrznym. Będzie mógł jednocześnie pobierać emerytury z dwóch państw.

Aby skorzystać z tego rozwiązania, nie trzeba mieszkać w Polsce lub Kanadzie. Nie jest również konieczne polskie, czy kanadyjskie obywatelstw.

ZUS będzie transferować polskie świadczenia na rachunek bankowy w Kanadzie – jeśli zainteresowany złoży w tej sprawie wniosek. Kanadyjską emeryturę tamtejsza instytucja ubezpieczeniowa będzie przekazywać do Polski.

Zalety umowy

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą:

-zapewni równe traktowanie polskich i kanadyjskich ubezpieczonych w zakresie nabywania prawa do świadczeń z zabezpieczenia społecznego i ich wypłaty w każdym z umawiających się państw,
-pozwoli na uwzględnianie okresów ubezpieczenia przebytych w Kanadzie w celu ustalenia prawa i wysokości polskich świadczeń emerytalno-rentowych (i odwrotnie),
-umożliwi transfer przyznanych świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.

Gdzie się udać?

W Polsce instytucjami właściwymi do realizacji polsko-kanadyjskiej umowy w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych są:
-Zakład Ubezpieczeń Społecznych - I Oddział w Łodzi (adres: 90-431 Łódź, ul. Zamenhofa 2),
-Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Oddział Regionalny w Krakowie - Placówka Terenowa w Nowym Sączu (adres: 33-300 Nowy Sącz, ul. Młyńska 8)

Aby skorzystać z umownego rozwiązania wystarczy złożyć wniosek o świadczenia w jednym państwie co będzie skutkowało także w drugim kraju. Instytucje ubezpieczeniowe będą przekazywać sobie dokumenty i potwierdzać długość stażu.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Kanadą z dnia 2 kwietnia 2008 roku. Dz.U. 2009.1331.1095

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama