Wspieranie mobilności obywateli
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 1 sierpnia 2009 r. weszła w życie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Kanady o wspieraniu mobilności młodych obywateli, sporządzona w Warszawie dnia 14 lipca 2008 r.
REKLAMA
Umowę podpisały: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, oraz kanadyjska minister obywatelstwa i imigracji Diane Finley.
Począwszy od tej daty młodzi Polacy mogą nie tylko podróżować po Kanadzie, uzupełniać swoje wykształcenie w instytucjach szkolnictwa wyższego, zdobywać doświadczenie zawodowe oraz pogłębiać znajomość języków, kultury i wiedzy o społeczeństwie Kanady, ale również podejmować okazjonalną pracę. W dniu wjazdu na terytorium Kanady otrzymają oni zezwolenie na pracę na okres legalnego pobytu.
Warunki do spełnienia
Z wnioskami do Ambasady Kanady w Warszawie (www.canada.pl) o wydanie listu polecającego, a w niektórych przypadkach również wizy, mogą występować osoby, które spełniają m. in. następujące warunki:
- są w wieku od 18 do 35 lat w dniu złożenia wniosku,
- są obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i posiadają polski paszport, którego okres ważności przekracza planowany okres pobytu w Kanadzie,
- posiadają bilet powrotny lub środki finansowe na jego zakup oraz środki finansowe lub dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych niezbędnych na pokrycie kosztów swojego utrzymania,
- posiadają polisę ubezpieczeniową zapewniającą pokrycie kosztów leczenia, w tym kosztów leczenia szpitalnego i transportu sanitarnego, na okres legalnego pobytu w Kanadzie,
- w określonych przypadkach:
- przedstawią wcześniej uzgodnioną umowę o pracę lub oświadczenie przyszłego pracodawcy o zamiarze ich zatrudnienia,
- przedstawią dokumenty potwierdzające fakt, że w Polsce posiadają formalny status studenta szkoły wyższej oraz wykażą, że uzyskali zgodę na odbycie w Kanadzie obowiązkowego stażu lub praktyki zawodowej,
- przedłożą oświadczenie, że ich cel podróży do drugiego państwa ma charakter szkoleniowy i poznawczy,
- oraz spełnią wszystkie inne wymogi prawa kanadyjskiego dotyczącego przyjmowania cudzoziemców (imigracji).
Okres pobytu młodych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie nie może przekraczać jednego roku.
Na podstawie wymienionej Umowy można wjechać do Kanady tylko dwa razy, pod warunkiem, że za każdym razem wjazd będzie odbywał się w innym celu wymienionym w artykule 2 tej Umowy, a pomiędzy pobytami zostanie zachowana co najmniej sześciomiesięczna przerwa.
NAUKAGOV
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat