reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Emerytury z USA i Kanady

Emerytury z USA i Kanady

Podpisana umowa międzynarodowa pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz pomiędzy Polską i Kanadą ułatwi 70 tys. osób uzyskanie emerytury. Osoby, które pracują lub pracowały w USA lub Kanadzie, będą mogły zaliczyć te okresy przy ubieganiu się o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Z początkiem kwietnia Polska podpisała umowy o zabezpieczeniu społecznym z USA i Kanadą. Po zakończeniu procedur ratyfikacyjnych, wejdą w życie w drugiej połowie tego roku. Po wejściu w życie umowy zostanie wyznaczona jednostka ZUS właściwa do rozpatrywania wniosków o emeryturę lub rentę.

Podpisane umowy przewidują, że okresy ubezpieczenia w Polsce i USA i Kanadzie, które są niezbędne do nabycia prawa do emerytury, będą sumowane. Umożliwi to uzyskanie częściowych emerytur i rent z jednego lub z obu państw.

Osoby, które pracowały w obydwu państwach i posiadają wystarczających okresów ubezpieczenia do przyznania emerytury lub renty w jednym z nich lub obydwu z państw będą, mogły je uzupełnić.

Przykład:Pani Zofia przepracowała w Polsce 16 lat, a w USA 9. ZUS wyliczy najpierw emeryturę za 25 lat, a następnie proporcjonalnie określi jej wysokość dla 16 lat.

Strona amerykańska postąpi podobnie. Do przepracowanego okresu w USA tamtejszy organ rentowy doliczy tyle lat, ile jest potrzebne zgodnie z prawem amerykańskim do nabycia emerytury. Zostanie proporcjonalnie wyliczona za przepracowany w USA okres.

Obecnie zarówno polskie, jak i zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe stosują własne przepisy. Po wejściu w życie umów ubezpieczeni będą też mogli złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie okresów ubezpieczenia.

Osoby, którym ZUS ustalił prawo do emerytury wyłącznie na podstawie polskich okresów ubezpieczenia, przed wejściem w życie umów, po ich wejściu w życie będą miały prawo do złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia, z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia w Kanadzie lub USA.

Wysokość emerytury

Emerytura po wejściu w życie umów zostanie wyliczona na podstawie łączonych okresów ubezpieczenia w dwóch krajach. Spowoduje to wzrost przyznawanych świadczeń.

Wypłata świadczenia przyznanego w USA lub Kanadzie, będzie możliwa w Polsce. Oznacza to, że po powrocie do Polski emeryci nie muszą się obawiać, że nie będą otrzymywali pieniędzy na konto.

Podpisane umowy mają również gwarantować wypłatę innych świadczeń pieniężnych, np.:

  • renty rodzinnej,
  • renty inwalidzka.

dla osób najbliższych Polaka pracującego w Kanadzie lub USA.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama